Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 września 2016Przedstawicielstwo w Polsce

Nauka języków ze znakiem jakości

Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych – już po raz piętnasty ten unijny "znak jakości" odebrały europejskie placówki i organizacje edukacyjne. W Polsce nagrodzono m.in. projekt zdalnego nauczania...

160921_frse_1_main.jpg


European Language Label to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej mający zachęcać do podejmowania nowych inicjatyw w zakresie nauczania i uczenia się języków, nagradzać nowatorskie metody nauczania języków oraz zwiększać świadomość na temat języków regionalnych i języków mniejszości. W Polsce certyfikat przyznawany jest od 15 lat.W tym roku trzynaście instytucji odebrało statuetki oraz dyplomy European Language Label. W imieniu Tibora Navracsicsa, unijnego komisarza ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, certyfikaty wręczyła dr Marzenna Guz-Vetter, wicedyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.Jednym z nagrodzonych projektów jest Międzynarodowe Tabletorium Językowe, w ramach którego Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku nawiązał kontakt z placówką dla tzw. dzieci ulicy w Zambii. Uczniowie z Jamielnika kontaktowali się z młodymi Zambijczykami, pisali ćwiczenia, rozwiązywali quizy, tworzyli prezentacje i filmiki. Dla obu stron te kontakty były czymś wyjątkowym: ani młodzi Zambijczycy nie zetknęli się wcześniej z Europejczykami, ani młodzi Polacy z mieszkańcami Afryki. Realizacja projektu możliwa była dzięki wsparciu Fundacji Usłyszeć Afrykę.Wśród pozostałych zwycięskich projektów znalazły się między innymi Francuski z Edith Piaf – w setną rocznicę urodzin Paryskiego Wróbelka, czyli spotkania z językiem i kulturą francuską, oraz Europeans for peace – memories and feelings – młodzi Polacy, Niemcy, Francuzi, Włosi i Holendrzy zajęli się historiami swoich rówieśników sprzed lat: dzieci żydowskich wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Neuengamme.

Honorowy certyfikat European Language Label otrzymał Goethe-Institut w Warszawie za niezwykle innowacyjny projekt dotyczący aranżacji przestrzeni szkolnej sprzyjającej nauce oraz za wybitne osiągnięcia w promowaniu nauczania języka niemieckiego w Polsce.

Więcej informacji na temat wszystkich edycji konkursu oraz laureatów można znaleźć na stronie www.ell.org.pl.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 września 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce