Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 września 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Mobilna Polska

Za nami kolejny Europejski Tydzień Mobilności, w tym roku pod hasłem „Inteligentny i zrównoważony transport – inwestycją dla Europy”. Działo się sporo w całej Europie, również w Polsce! Od 16 do 22 września liczne wydarzenia i akcje zachęcały do...

main.jpg

Święto weszło na stałe do europejskiego kalendarza w 2002 roku i od tego czasu rokrocznie obchodzone jest w licznych zakątkach Europy. W tym roku w obchody zaangażowanych było prawie 2500 europejskich miast, z czego najwięcej z Austrii (523) i Hiszpanii (448). W Polsce do akcji przyłączyło się również 27 miejscowości, w tym między innymi Gdańsk, Kraków, Słupsk, Warszawa i Wrocław.Wrocławski Tydzień Mobilności zainaugurował "Święty spokój", czyli wymowne Święto ulicy św. Antoniego 16 września. Symbolicznie wstęgę przecinali wiceprezydent Maciej Bluj, Dyrektorka Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu Natalia Szczucka, przedstawiciele z Dzielnicy Czterech Wyznań oraz projektantki nowego wyglądu ulicy, po czym na odwiedzających czekały liczne atrakcje: warsztaty plastyczne dla dzieci, strefa disco, warsztaty rowerowe, joga, a także zniżki w lokalach gastronomicznych. Kolejnego dnia, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otworzyło swoje bramy dla miłośników transportu miejskiego i zaprosiło na Dni Otwarte do Zajezdni przy ulicy Powstańców Śląskich. W programie znalazły się między innymi lekcja jazdy tramwajem, wycieczki zabytkowymi składami, pokazy ratownictwa i sprzętu MPK. Gratką dla najmłodszych była również przejażdżka zabytkowym tramwajem Konstal 4N1 z 1960 roku, a w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przez 4 dni (17-22 września) uczniowie mogli wziąć udział w transportowych zajęciach edukacyjnych. Jedynym z wyjątkowych dni była niedziela, 18 września. Na fragmencie ul. Kazimierza Wielkiego tuż przy Barbarze odbył się wielki happening Sztuka #tuiteraz. Ulicę zamknięto dla ruchu drogowego i pokryto trawnikiem o powierzchni 500 metrów kwadratowych, na którym odbył się piknik. Była to wyjątkowa okazja wrzucenia wolniejszego biegu w bieganinie dnia codziennego i uczenia się sztuki bycia tu i teraz. Mimo niesprzyjającej pogody, frekwencja była bardzo liczna.

Kraków rozpoczął obchody mocnym akcentem, czyli symbolicznym zburzeniem komina krakowskiej elektrociepłowni. Komin ten będzie rzeczywiście rozbierany od października do maja 2017 w ramach porozumienia Miasto – EDF Polska na rzecz poprawy jakości powietrza. Przez 4 dni po mieście jeździł bezpłatny EKO-Tramwaj wspierający akcję „Tak! Dla czystego powietrza” poprzez konkursy z nagrodami dla pasażerów oraz informacje o lokalnych akcjach proekologicznych. Przez najbliższe pół roku będzie można jeździć tym tramwajem na różnych liniach.Również Słupsk zachęcał do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu podczas Pikniku Europejskiego z prezydentem Robertem Biedroniem i europosłem Jarosławem Wałęsą. Prezydent zaprosił wszystkich na wspólną przejażdżkę rowerem, podczas której zaprezentowane zostały plany rewitalizacyjne Miasta związane z przebudową bulwarów. A od 19 września po słupskich ulicach jeździł także SUPERBUS, czyli ekologiczny autobus w barwach miasta promujący zrównoważony transport. W Miasteczku Ruchu Drogowego można się było także przekonać, w jaki sposób różne używki wpływają na naszą percepcję i na zdolność kierowania pojazdami. W tym celu przygotowano takie gadżety jak alkogogle, narkogogle czy "pijany rower". W Gdańsku, 16 września rano, w kilku lokalizacjach na rowerzystów oraz pasażerów komunikacji miejskiej czekały owocowe niespodzianki. Następnego dnia okazało się, że rower może oszczędzać naszą kieszeń w wieloraki sposób i osoby, które przyjechały jednośladem do Zoo w Oliwie, mogły kupić bilet za symboliczną cenę. W ZOO, Straż Miejska przygotowała również pokaz dla dzieci z przeszkolonym labradorem na temat obcowania ze zwierzętami. Z kolei 18 września odbył się w Gdańsku Piknik Mobilności z pokazami akrobatyki rowerowej, akademią bezpiecznej jazdy czy też nauką serwisowania roweru.

Kulminacyjnym punktem Europejskiego Tygodnia Mobilności był tradycyjnie Dzień bez samochodu. 22 września mieszkańcy wielu miast podróżowali za darmo komunikacją miejską, a we Wrocławiu mieli również możliwość nieodpłatnej godzinnej jazdy rowerem miejskim.

Więcej informacji na temat obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności na oficjalnej stronie Tygodnia: www.mobilityweek.eu oraz w serwisach społecznościowych: #mobilityweek.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 września 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce