Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 maja 2020Przedstawicielstwo w Polsce

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią

W niedzielę 17 maja przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, Transfobią i Biphobią. To dobry moment, aby zwrócić uwagę na dyskryminację, strach i przemoc wobec społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów, osób transpłciowych i...

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią

Jak co roku, Komisja Europejska podświetli swoją siedzibę w budynku Berlaymont w kolorach tęczy, w wyrazie solidarności ze społecznością LGTBI.

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości, powiedziała: - Nikt nie powinien bać się chodzić po ulicy trzymając się za ręce z ukochaną osobą. Europa zawsze będzie bronić podstawowych praw i wolności. Jesteśmy Unią równych ludzi.

Helena Dalli, komisarz ds. równości, powiedziała: - Kryzys koronawirusa ma coraz większy wpływ na społeczność LGBTI, z których niektóre wymagają ochrony przed przemocą domową homofobicznych rodziców lub współlokatorów, lub mają trudne sytuacje gospodarcze związane z zatrudnieniem, które pogarszają się z powodu ekonomicznego kryzysu. Chcę zobaczyć Unię Europejską, w której nikt nie cierpi z powodu tego, kim jest, a raczej jest z tego powodu pozytywnie przyjmowany.

Oświadczenie wysokiego przedstawiciela Josepa Borrella dostępne jest tutaj.

Agencja Praw Podstawowych UE opublikowała wyniki badania dotyczącego przestępstw nienawiści i dyskryminacji osób LGBTI. Badanie pokazuje, że osoby LGBTI są teraz bardziej otwarte na to, kim są. Niemniej jednak poziom strachu, przemocy i dyskryminacji nadal pozostaje wysoki w społeczeństwie. Raport podkreśla potrzebę poprawy akceptacji społecznej osób LGBTI i zwalczania dyskryminacji. Komisja Europejska przedstawi nową kompleksową strategię na rzecz równości LGBTI+ w 2020 r.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce