Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 września 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Medevac Hub pod Rzeszowem

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, wraz z ministrami zdrowia z Polski i Ukrainy, oficjalnie otworzył w Polsce nowy unijny Medevac Hub – centrum ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy.

Participation of Janez Lenarčič, European Commissioner, in the opening ceremony of the EU Medevac Hub in Poland

Hub strategicznie umiejscowiono w pobliżu Rzeszowa, gdzie znajduje się jedno z lotnisk położonych najbliżej Ukrainy.

Nowe unijny Medevac Hub, finansowany w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, jest częścią szerszego programu ewakuacji medycznej uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 r. Hub zapewni bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy, zanim zostaną oni przewiezieni w celu poddania się leczeniu w szpitalu w innym europejskim państwie. W hubie pacjenci będą mieli dostęp do całodobowej opieki pielęgniarskiej, badań przesiewowych, szczepień i wsparcia psychologicznego. Hub ma również na celu ułatwienie pracy personelu medycznego, który opiekuje się szczególnie wrażliwymi pacjentami przybywającymi z Ukrainy. Program ewakuacji medycznej obejmuje dwa loty ewakuacyjne tygodniowo, zapewniane przez Norwegię. Pacjenci są transportowani z Rzeszowa do krajów oferujących dalsze leczenie.

Komisarz Lenarčič powiedział: - Liczba osób rannych w Ukrainie rośnie każdego dnia, a szpitale, którym już teraz brakuje zasobów, mają trudności ze sprostaniem sytuacji. Jednocześnie niszczenie placówek opieki zdrowotnej pozbawia pacjentów przewlekle chorych leczenia, którego potrzebują, aby przeżyć. Nie możemy zostawić tych ludzi samym sobie. Dzięki nowemu hubowi koło Rzeszowa UE zintensyfikuje operacje ewakuacji medycznej ukraińskich pacjentów. Medevac Hub odegra kluczową rolę w szybkim przenoszeniu pacjentów do szpitali w całej Europie. Pragnę podziękować wszystkim państwom, które zaoferowały przyjęcie pacjentów z Ukrainy i pomoc w uratowaniu im życia. Jest to prawdziwy przykład unijnej solidarności.

Trwająca wojna poważnie ogranicza możliwość zapewnienia opieki zdrowotnej w nagłych wypadkach w Ukrainie, a napływ uchodźców spowodował obciążenie szpitali w krajach sąsiadujących. Aby zmniejszyć presję wywieraną na systemy ochrony zdrowia w Ukrainie, Polsce, Mołdawii i na Słowacji, UE rozpoczęła koordynację transferów pacjentów do szpitali w całej Europie za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Od 11 marca br. 1 143 ukraińskich pacjentów potrzebujących ewakuacji medycznej przeniesiono do 18 europejskich państw, w tym do Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch, Danii, Szwecji, Rumunii, Luksemburga, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Austrii, Norwegii, Litwy, Finlandii, Polski i Czech. Medevac Hub będzie korzystał też ze wsparcia Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Kontekst

Od czasu rosyjskiej inwazji Komisja Europejska ustanowiła standardową procedurę operacyjną ewakuacji medycznej wysiedleńców z Ukrainy potrzebujących opieki medycznej. Działania ewakuacyjne są koordynowane za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Wykorzystują nowy samolot rescEU do ewakuacji medycznej, finansowany przez UE i obsługiwany przez Norwegię. Aby zapewnić bezpieczny transfer danych pacjentów, dokumentacja medyczna jest przekazywana za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania i reagowania.

Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności UE koordynuje duże dostawy leków i sprzętu medycznego dla Ukrainy. Od marca do sierpnia 2022 r. UE udzielała również pomocy z zapasów środków medycznych rescEU i uruchomiła rezerwy rescEU z sektora prywatnego. Dostarczone produkty obejmowały leki, sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji rąk, a także medyczne środki przeciwdziałania, sprzęt i materiały CBRJ (chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe).

Więcej informacji

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 września 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce