Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy28 czerwca 2024Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Marsz Równości w Poznaniu

- Osoby LGBTIQ zasługują na wolność do bycia sobą, kochania tych, których chcą kochać oraz do widoczności bez obawy o przemoc czy dyskryminację - pisze komisarz ds. równości Helena Dalli do osób uczestniczących w Marszu Równości w Poznaniu.

Helena_Dalli_berlaymont

Z okazji marszu równości w Poznaniu komisarz ds. równości przesłała list z pozdrowieniami do osób uczestniczących w wydarzeniu.

Drodzy przyjaciele w Poznaniu!
Obchodzimy miesiąc dumy i nadal wspólnie podążamy drogą prowadzącą do równych praw – na szczeblu lokalnym, regionalnym i globalnym. Wytrwałość, jaką wykazujecie w dążeniu do równości w Poznaniu i w całej Polsce, jest niebywała i zasługuje na podziw. Zwłaszcza że – jak mi doskonale wiadomo – przez lata, w tym całkiem niedawno, mierzyliście się z poważnymi wyzwaniami, walcząc o zrewidowanie społecznej narracji na temat osób LGBTIQ.
Dwa lata temu maszerowałam w paradzie równości w Zielonej Górze, potem uczestniczyłam w paradzie warszawsko-kijowskiej. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę także mogła dołączyć do Was podczas marszu równości w Poznaniu. Tymczasem oficjalnym partnerem Waszego święta jest Przedstawicielstwo KE w Polsce, a wraz z nim uczestniczą w nim przedstawiciele Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Pozdrawiam organizatorów poznańskiego Marszu Równości - Grupę Stonewall oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Składam wyrazy uznania Prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi, który udzielił Marszowi swojego honorowego patronatu, i władzom miasta, które wsparły zorganizowanie marszu równości. 
Uważam, że obecność polityków i funkcjonariuszy publicznych podczas tego rodzaju parad jest niezwykle ważna. I właśnie dlatego w trakcie mojej kadencji uczestniczyłam jako komisarz we wszystkich wydarzeniach z serii EuroPride i WorldPride, w tym na początku tego tygodnia w Salonikach. Nakazuje mi to poczucie obowiązku, ponieważ osoby LGBTIQ zasługują na wolność do bycia sobą, kochania tych, których chcą kochać oraz do widoczności bez obawy o przemoc czy dyskryminację.
I w tym właśnie duchu życzę Wam udanego marszu równości!

Helena Dalli, komisarz ds. równości - 29/06/2024

List od Heleny Dalli został odczytany 29 czerwca podczas marszu równości w Poznaniu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
28 czerwca 2024
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce