Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 lutego 2019Przedstawicielstwo w Polsce

Leki z gwarancją pochodzenia

Podrabianie leków stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w UE. Aby ograniczyć takie praktyki w życie wchodzą nowe unijne przepisy dotyczące zabezpieczeń leków na receptę sprzedawanych w UE. Zgodnie z tymi przepisami producenci będą musieli...

Leki z gwarancją pochodzenia

Z kolei pracownicy aptek – w tym również aptek prowadzących sprzedaż przez internet – oraz szpitali będą musieli sprawdzić autentyczność leku przed wydaniem go pacjentowi. Jest to ostatni etap wdrażania unijnej dyrektywy w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych z 2011 r., która ma zagwarantować bezpieczeństwo i jakość leków sprzedawanych w UE.

- 9 lutego 2019 r. to kolejna przełomowa data w procesie zabezpieczania leków z myślą o pacjentach w całej UE. Dyrektywa w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych została przyjęta prawie siedem lat temu. Teraz zostanie w pełni wdrożona dzięki wprowadzeniu kompleksowego systemu weryfikacji i zabezpieczeń leków na receptę. Oznacza to, że wszystkie apteki i szpitale w UE będą musiały dysponować systemem, który ułatwi skuteczne wykrywanie podrobionych leków. Po wprowadzeniu nowego systemu trzeba będzie zrealizować jeszcze kilka czynności gwarantujących jego prawidłowe funkcjonowanie w całej UE. Jednak już teraz mogę z zadowoleniem stwierdzić, że zapewniamy obywatelom kolejną formę ochrony przed zagrożeniami związanymi z nielegalnymi, nieskutecznymi lub niebezpiecznymi lekami, powiedział komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

- Od początku mojej kadencji zachęcam ministrów państw UE do tego, by monitorowali nowy system i pomagali wszystkim zainteresowanym w przygotowaniu się na wejście w życie nowych przepisów, dzięki którym sfałszowane leki nie trafią do rąk pacjentów. W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy monitorować nowy system, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Z niecierpliwością czekam na oficjalne wprowadzenie systemu, które nastąpi jutro. W przededniu wyborów europejskich warto podkreślić, że jest to kolejny przykład wartości dodanej, jaką niesie ze sobą współpraca w skali UE – dodał.

Leki bez zabezpieczeń dopuszczone do sprzedaży przed sobotą 9 lutego 2019 r. mogą również pozostać na rynku aż do czasu, gdy upłynie data ich ważności. Jednak nowy kompleksowy system weryfikacji będzie wymagał od osób upoważnionych (czyli przede wszystkim od farmaceutów i pracowników szpitali) sprawdzania autentyczności produktów w całym łańcuchu dostaw. Nowy system umożliwi państwom członkowskim śledzenie poszczególnych leków, zwłaszcza takich, w przypadku których pojawiły się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa.

Dodatkowe informacje:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 lutego 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce