W gronie Laureatów znaleźli się (w kolejności alfabetycznej):
1. Marcin Bernas z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie
2. Anna Bowtruczuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wł. Jagiełły w Hajnówce (dawniej Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce)
3. Beata Czech z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Tarnowie Opolskim
4. Zyta Czechowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku
5. Anna Dorosz z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie
6. Grażyna Jakubowska Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni
7. Urszula Jaworska z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce
8. Ewa Kamińska – Kuć z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach
9. Piotr Krajewski z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu
10. Sylwia Ksiuk – Kursa ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Trzebielu
11. Tomasz Kubiak z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium w Gnieźnie
12. Tomasz Mazur z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku z z Oddziałami Gimnazjalnymi
13. Edyta Rećko z II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Częstochowie
14. Alina Ślimak z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście
15. Małgorzata Wilgucka z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu
16. Katarzyna Żak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych MSG im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach
Wizyta studyjna rozpoczęła się od spotkania w warszawskiej siedzibie PKE. Kinga Schlesinger Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce powitała laureatów i wręczyła im dyplomy. Następnie, Eliza Szklarczyk-Amati z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej zaprezentowała działalność Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Pobyt w Brukseli obejmował dwa dni, podczas których nauczyciele odwiedzili Parlament Europejski oraz Komisję Europejską. Mieli oni okazję zobaczyć jak wygląda praca unijnej administracji, uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzili siedzibę Rady.
Piotr Szymański prelegent z ramienia Dyrekcji Generalnej ds.Komunikacji zaprezentował role Komisji Europejskiej, jako organu wykonawczego Unii Europejskiej. Następnie, Øyvind Bjerkestrand z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury wprowadził laureatów konkursu w szczegóły funkcjonowania programu Erasmus+, a Thomas Pritzkow z tej samej dyrekcji zaprezentował politykę Komisji Europejskiej w zakresie edukacji (spotkanie było symultanicznie tłumaczone). Co więcej, Leszek Gaś z Centrum Wizyt zaprezentował działalność Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również Parlamentarium, w którym można wybrać się w interaktywną, wirtualną podróż po historii Europy.
Drugiego dnia wizyty, Alina Senn z Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii poprowadziła warsztaty dotyczące unijnych programów skierowanych do nauczycieli i uczniów, a Rafał Wielądek z Dyrekcja Generalna do Spraw Gospodarczych i Finansowych dyskusje dotyczącą zalet i wyzwań związanych z walutą euro. O Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego opowiedziała Dorota Nigge z Dyrekcja Generalna ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury. Wizyta została podsumowana roboczym lunchem z udziałem Jana Pakulskiego, kierownika działu statystyki, badania i ankiety, podczas którego, uczestnicy wizyty mieli okazję przedyskutować funkcjonowanie systemów edukacyjnych w Europie oraz zwiedzaniem budynku Europa, siedziby Rady Europejskiej.
Wizyta studyjna w Brukseli odbyła się w dniach 19-21 lutego 2018 r. i została przygotowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Dział Wizyt Komisji Europejskiej.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 1 marca 2018
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce