Komisja Europejska ogłosiła utworzenie unijnego obserwatorium podatkowego – nowego laboratorium badawczego służącego wsparciu UE w zwalczaniu nadużyć podatkowych. Otwarcie laboratorium zostało zainaugurowane przez komisarza do spraw gospodarki Paolo Gentiloniego, Paula Tanga, przewodniczącego Podkomisji do Spraw Podatkowych Parlamentu Europejskiego i Svena Giegolda, posła do Parlamentu Europejskiego. Obserwatorium zostało utworzone z inicjatywy Parlamentu Europejskiego.
W ramach sfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej obserwatorium podatkowego wspierana będzie realizacja polityki UE poprzez zastosowanie nowatorskich badań naukowych, analizę i udostępnianie danych. Obserwatorium będzie w pełni niezależne w prowadzeniu swoich badań, zachowując obiektywizm przy informowaniu decydentów i proponowaniu inicjatyw, które mogłyby pomóc w skuteczniejszym zwalczaniu przypadków uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania i agresywnego planowania podatkowego.
Obserwatorium podatkowe pod przewodnictwem prof. Gabriela Zucmana znajduje się w paryskiej Szkole Ekonomii. Stanie się źródłem nowych pomysłów na walkę z unikaniem opodatkowania oraz będzie stanowić odniesienie na skalę międzynarodową dla badań nad opodatkowaniem w zglobalizowanym świecie.
Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki, powiedział: - Bardzo istotna jest ochrona dochodów publicznych niezbędnych do wsparcia odbudowy gospodarki i dużych inwestycji koniecznych do przeprowadzania działań związanych z przechodzeniem na zieloną gospodarkę i z transformacją cyfrową. Liczę na to, że unijne obserwatorium podatkowe będzie prowadzić badania na najwyższym poziomie w celu proponowania innowacyjnych pomysłów i promowania inkluzywnej i pluralistycznej debaty na temat polityki podatkowej w całej UE.
Komisja Europejska jest zaangażowana w promowanie sprawiedliwego, wydajnego oraz zrównoważonego opodatkowania. W lipcu 2020 r. Komisja przyjęła pakiet podatkowy, w ramach którego m.in. wzmocniła swoją walkę z nadużyciami podatkowymi. Utworzenie obserwatorium podatkowego było jednym z wielu działań zapowiedzianych w tym pakiecie w celu walki z przypadkami uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania oraz w celu propagowania bardziej sprawiedliwego opodatkowania w UE i poza nią. Badania przeprowadzone przez obserwatorium podatkowe uzupełnią proces refleksji Komisji nad przyszłością opodatkowania w UE, który zostanie zakończony w 2022 r. podczas sympozjum podatkowego na temat unijnej struktury podatkowej do 2050 r.
Kontekst
Unijne obserwatorium podatkowe to konsorcjum naukowców, któremu przyznano budżet na dotacje UE w wysokości 1,2 mln euro na lata 2020-2021, aby pogłębić badania nad zjawiskami uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania i agresywnego planowania podatkowego, oraz aby, zgodnie z tymi badaniami, doradzać decydentom w UE.
Gabriel Zucman jest francuskim ekonomistą znanym z badań nad rajami podatkowymi i rajami podatkowymi dla przedsiębiorstw. Jego badania dotyczą gromadzenia, dystrybucji i opodatkowania światowego bogactwa. W 2018 r. Zucman otrzymał nagrodę dla najlepszego młodego ekonomisty we Francji w uznaniu jego badań nad uchylaniem się od opodatkowania i unikaniem opodatkowania oraz nad ich skutkami gospodarczymi. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 2021 r. został również beneficjentem stypendium im. Andrew Carnegie'a. Zucman jest dyrektorem unijnego obserwatorium podatkowego utworzonego w paryskiej Szkole Ekonomicznej.
Więcej informacji:
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 2 czerwca 2021
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce