Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy12 lutego 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Kryzys ukraińsko-rosyjski: UE i USA gotowe na sankcje

Oświadczenie po rozmowach między Björnem Seibertem, szefem gabinetu Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a Jake'em Sullivanem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Participation of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, in the extraordinary G20 Leaders' videoconference

Björn Seibert, szef gabinetu przewodniczącej von der Leyen, w piątek wieczorem odbył wideokonferencję z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem na temat rozwoju sytuacji na Ukrainie. Skoordynowano stanowiska na temat transatlantyckiego pakietu dotkliwych sankcji, które zostałyby błyskawicznie wprowadzone w przypadku dalszej agresji militarnej Rosji na Ukrainie. Omówiono także konkretne kroki wspierające ukraińską gospodarkę.

Ponadto wymieniono poglądy na temat strategicznego partnerstwa UE-USA w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz dodatkowych kroków, które zostaną podjęte w celu przygotowania się na wszelkie przyszłe zakłócenia dostaw energii do Europy. Współpraca energetyczna między UE a USA zacieśnia się, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem prezydenta Joe Bidena i przewodniczącej Ursuli von der Leyen oraz po posiedzeniu Rady Energetycznej USA-UE, która odbyła się w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu.

Zgodzono się również na zintensyfikowanie wspólnych działań związanych ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19 i globalnym bezpieczeństwem zdrowotnym, a także nad globalnym ożywieniem gospodarczym i partnerstwem w zakresie rozwoju międzynarodowej infrastruktury poprzez Global Gateway i inicjatywę Build Back Better World.

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
12 lutego 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce