Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 czerwca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Kosmiczne uderzenie w koronawirusa

Platforma RACE to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej we współpracy z z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Wykorzystuje ona satelitarne dane pochodzące z obserwacji Ziemi do pomiaru efektów zamknięcia wywołanego koronawirusem oraz monitorowania...

Kosmiczne uderzenie w koronawirusa

Od początku pandemii koronawirusa działalność w przestrzeni kosmicznej odgrywa ważną rolę. Od pierwszego dnia obecnego kryzysu program Copernicus zaczął być w pełni wykorzystywany, aby pomagać obywatelom i organom publicznym w państwach członkowskich w tych trudnych czasach.

Teraz zaprezentowano opracowane przez Komisję we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) narzędzie „Obserwacja Ziemi w ramach szybkiej reakcji na koronawirusa” (ang. Rapid Action Coronavirus Earth observation tool – RACE). Platforma wykorzystuje satelitarne dane pochodzące z obserwacji Ziemi do pomiaru efektów zamknięcia wywołanego koronawirusem i monitorowania odbudowy po pandemii, w skali lokalnej, regionalnej i globalnej.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton stwierdził: Narzędzie obserwacji Ziemi w ramach szybkiej reakcji na koronawirusa jest prawdziwą demonstracją europejskiej odporności. Nawet w najtrudniejszych chwilach Europejczycy zawsze znajdywali rozwiązania w najtrudniejszych sytuacjach. Platforma, opracowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, jest wyjątkowym i niezwykłym narzędziem, które nie tylko pomoże nam podczas pandemii koronawirusa, ale - biorąc pod uwagę uniwersalność jej funkcji - również w wielu innych obszarach, w tym w osiągnięciu naszych celów ekologicznych.

Narzędzie to przede wszystkim monitoruje kluczowe parametry środowiska, takie jak zmiany jakości powietrza i wody, działalność gospodarczą i indywidualną, w tym przemysł, transport morski, budownictwo, ruch, a także wydajność rolnictwa. W tym celu platforma łączy dane pochodzące z obserwacji przez satelity Sentinel programu Copernicus, będące własnością UE, z wykorzystaniem nowych narzędzi cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja i analiza danych.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 czerwca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce