
Przegląd - przeprowadzony przez sieć współpracy w zakresie ochrony konsumentów (CPC) - składał się z dwóch części: dogłębnej analizy platform internetowych oraz konkretnych reklam i stron www powiązanych z produktami poszukiwanymi ze względu na koronawirusa.
DidierReynders, komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział: - Główne platformy internetowe pozytywnie odpowiedziały na wezwanie Komisji Europejskiej do rozwiązania problemu oszustw i wprowadzających w błąd ofert oraz wykazały wyraźne zobowiązanie do usuwania szkodliwych treści. Jednak, jak pokazał ostatni przegląd, nieuczciwi handlowcy nadal znajdują nowe sposoby wykorzystywania luk w zabezpieczeniach konsumentów, obchodzenia sprawdzeń algorytmicznych i zakładania nowych stron internetowych. Jako konsumenci w trakcie globalnej pandemii musimy być tego świadomi - nie ma cudownych lekarstw online. Jestem wdzięczny za to, że krajowe organy ds. konsumentów pozostają w stanie gotowości i współpracują z Komisją w celu ochrony konsumentów w internecie.
W kontroli platform uczestniczyły organy ochrony konsumentów z 27 krajów i przedstawiły 126 odpowiedzi dotyczących zarówno przedsiębiorstw, z którymi Komisja utrzymuje regularne kontakty, jak i dodatkowych podmiotów krajowych. Szczególną uwagę zwrócono na oferty badań przesiewowych związane z maskami ochronnymi, żelami odkażającymi, zestawami testowymi, a także żywnością – suplementami diety i produktami nieżywnościowymi o rzekomym działaniu leczniczym.
- Zobacz wszystkie wyniki przeglądu w komunikacie prasowym.
- Komisja opublikowała również zaktualizowane porady dla konsumentów i handlowców na temat tego, jak unikać nieuczciwych praktyk handlowych online.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 27 maja 2020
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce