Wśród konkursowych projektów znalazły się pomysły na tworzenie miejskich ogrodów dla przeciwdziałania zmianom klimatu, rewitalizację opuszczonych fragmentów miast i wiosek, recycling budynków, tworzenie miejsc spotkań dla wzmocnienia lokalnych wspólnot. Cechą wspólną projektów jest ich oddolny charakter, nadawanie poczucia sprawczości, ale i konkretne dobre działanie na rzecz dobrostanu mieszkańców i stanu przyrody.
New European Bauhaus to kreatywna i interdyscyplinarna inicjatywa stanowiąca formę realizacji postulatów Europejskiego Zielonego Ładu. Nowy Europejski Bauhaus został zainicjowany przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen w jej orędziu o stanie Unii w 2020 r. w oparciu o szerokie konsultacje. Stanowi on zachętę i inspirację dla Europejczyków do wspólnego tworzenia przestrzeni i rozwiązań pozwalających na lepsze wykorzystanie zasobów naturalnych i ludzkich, szacunek dla środowiska naturalnego i budowanie lokalnych wspólnot.
Do konkursu w 2023 roku wpłynęło ponad 1400 zgłoszeń ze państw członkowskich UE oraz z Bałkan Zachodnich.
Nagrodzono 15 wzorowych inicjatyw łączących zrównoważony rozwój, estetykę i inkluzywność – trzy podstawowe wartości Nowego Europejskiego Bauhausu. W kontekście Europejskiego Roku Umiejętności tegoroczna edycja obejmowała dodatkową kategorię projektów poświęconych edukacji. Po raz pierwszy także przyjmowane były zgłoszenia projektów i koncepcji na Bałkanach Zachodnich.
W 2023 r. nagrody zostały przyznane za projekty i koncepcje w 4 kategoriach odnoszących się do powrotu do natury, odzyskania poczucia przynależności zarówno do wspólnoty, nadania priorytetu miejscom i ludziom oraz do zrównoważonego wykorzystania zasobów.
- „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu” – kategorii ukierunkowana na zrealizowane z sukcesem projekty
- „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” – kategoria poświęcona koncepcjom zgłoszonym przez utalentowanych młodych twórców w wieku do 30 lat
- „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu – Edukacja” – kategoria odnosząca się do inicjatyw poświęconych kształceniu w zakresie działań bardziej zrównoważonych, inkluzywnych i realizujących postulat estetyki.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości do 30 tysięcy euro oraz pakiet promocyjny umożliwiający dalsze rozwijanie koncepcji i projektów.
Z nagrodzonymi projektami można zapoznać się na stronie https://prizes.new-european-bauhaus.eu/
W finałowych pracach Jury konkursu brało 9 ekspertów wybranych z 342 kandydatów. Wśród nich znalazła się dr Justyna Napiórkowska, ekspertka Team Europe.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 4 lipca 2023
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce