Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy5 kwietnia 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Kolejne sankcje na Rosję po masakrze w Buczy

Joint statement by Ursula von der Leyen, President of the European Commission, and Josep Borrell Fontelles, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, on the 5th round of…

Oświadczenie przewodniczącej Ursuli von der Leyen w sprawie piątego pakietu sankcji wobec Rosji

Obowiązuje wersja wygłoszona

Wszyscy widzieliśmy makabryczne zdjęcia z Buczy i innych obszarów, które niedawno opuściły wojska rosyjskie. Wczoraj przekazałam Prezydentowi Zelenskiemu moje kondolencje i zapewniłam go o pełnym wsparciu Komisji Europejskiej w tych strasznych chwilach. Okrucieństwa te nie mogą pozostać i nie pozostaną bez odpowiedzi. Sprawcy tych potwornych zbrodni nie mogą pozostać bezkarni. UE powołała wraz z Ukrainą wspólny zespół śledczy. Jego zadaniem jest gromadzenie dowodów i prowadzenie dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.

Rosja prowadzi okrutną i bezwzględną wojnę, nie tylko przeciwko dzielnym żołnierzom Ukrainy, ale także przeciwko jej ludności cywilnej. Ważne jest, aby w tym krytycznym momencie wywierać jak największą presję na Putina i rząd rosyjski. Cztery pakiety sankcji mocno uderzyły w Kreml i ograniczyły jego możliwości polityczne i ekonomiczne. Widzimy wymierne rezultaty. Jednak w obliczu rozwoju wydarzeń wyraźnie widać, że musimy jeszcze bardziej zwiększyć naszą presję. Dziś proponujemy, aby nasze sankcje poszły o krok dalej. Będą one szersze i ostrzejsze, tak aby jeszcze głębiej dotknęły rosyjską gospodarkę.

Ten piąty pakiet składa się z sześciu filarów. Po pierwsze, wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie. W ten sposób zostanie odcięte kolejne ważne źródło dochodów Rosji.

Po drugie: całkowity zakaz przeprowadzania transakcji w czterech kluczowych bankach rosyjskich, w tym w VTB, drugim co do wielkości banku rosyjskim. Te cztery banki, które teraz całkowicie odcinamy od rynków, reprezentują 23 proc. udziału w rosyjskim sektorze bankowym. Spowoduje to dalsze osłabienie rosyjskiego systemu finansowego.

Po trzecie: zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję. Pewne wyjątki będą dotyczyć podstawowych towarów, takich jak produkty rolne i spożywcze, pomoc humanitarna oraz energia. Ponadto zaproponujemy wprowadzenie zakazu dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych. Zakaz ten drastycznie ograniczy możliwości pozyskiwania kluczowych towarów przez rosyjski przemysł.

Po czwarte: dalsze ukierunkowane zakazy eksportu, o wartości 10 mld euro, w obszarach wrażliwych dla Rosji. Dotyczy to na przykład komputerów kwantowych i zaawansowanych półprzewodników, ale także wrażliwych maszyn i sprzętu transportowego. W ten sposób będziemy nadal degradować rosyjską bazę technologiczną i zdolności przemysłowe.

Po piąte: nowe zakazy importu określonych produktów - od drewna po cement, od owoców morza po alkohol - o wartości 5,5 mld euro, które mają na celu odcięcie Rosji i jej oligarchów od strumienia pieniędzy. W ten sposób zlikwidujemy również luki prawne między Rosją a Białorusią.

Po szóste: Podejmujemy szereg bardzo ukierunkowanych działań, takich jak ogólny unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich czy wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego, czy to europejskiego, czy krajowego, dla rosyjskich instytucji publicznych. Ponieważ pieniądze z europejskich podatków nie powinny trafiać do Rosji w jakiejkolwiek formie czy kształcie.

Na koniec proponujemy również sporządzenie listy kolejnych osób, co wyjaśni Państwu Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Ale to nie wszystko. Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczących importu ropy naftowej, i rozważamy niektóre pomysły przedstawione przez państwa członkowskie, takie jak podatki lub specjalne kanały płatności, jak np. rachunek powierniczy.

Obecnie ponad 40 krajów stosuje takie sankcje. Zajęcie jasnego stanowiska ma kluczowe znaczenie nie tylko dla nas w Europie, ale także dla reszty świata. Jasne stanowisko wobec wojny z wyboru Putina. Jasne stanowisko wobec masakry ludności cywilnej. I jasne stanowisko wobec łamania podstawowych zasad porządku światowego.

Slava Ukraini.

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 kwietnia 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce