Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 lipca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Kolejne 75 mln euro na szczepionkę

Europejski Bank Inwestycyjny zapewnia dalsze finansowanie badań nad szczepionkami, w tym przeciwko koronawirusowi. EBI właśnie zawarł umowę z CureVac na 75 mln euro, aby wspomóc tę innowacyjną firmę w opracowaniu i produkcji preparatu. - Koronawirus...

Kolejne 75 mln euro na szczepionkę

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i CureVac, firma farmaceutyczna opracowująca innowacyjne leki oparte na zoptymalizowanym kwasie rybonukleinowym (mRNA), zawarły umowę pożyczki w wysokości 75 mln euro na wsparcie ciągłego rozwoju szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym, w tym powstającej szczepionki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem.

Ponadto pożyczka wesprze wysiłki CureVac na rzecz zwiększenia zdolności produkcyjnych i przyspieszenia ukończenia czwartego zakładu produkcyjnego w Tybindze w Niemczech. Jest on finansowany w ramach instrumentu finansowania walki z chorobami zakaźnymi (IDFF) w ramach „Horyzont 2020”, unijnego programu badań i innowacji.

Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: - Koronawirus będzie z nami, dopóki nie będziemy mieli szczepionki przeciwko niemu. Właśnie dlatego nasza praca na tym froncie, wraz z podmiotami międzynarodowymi, jest tak ważna. Niedawno przedstawiliśmy naszą strategię dotyczącą przyspieszenia rozwoju produkcji i wdrażania szczepionek przeciwko koronawirusowi. A od początku pandemii zwiększyliśmy środki finansowe na instrument finansowania chorób zakaźnych o 400 mln euro, aby umożliwić EBI przetworzenie większej liczby projektów dotyczących tej choroby. Dzięki naszemu wsparciu dla CureVac przyspieszamy nasze wysiłki w celu znalezienia bezpiecznych i skutecznych rozwiązań dla wszystkich w Europie i na świecie.

Instrument finansowania walki z chorobami zakaźnymi objęty programem „Horyzont 2020 ”jest przykładem udanej współpracy między Komisją a EBI w czasie obecnego kryzysu. Za pośrednictwem IDFF EBI wsparł 13 firm udzielając pożyczek w wysokości 316 mln euro na opracowanie leków, szczepionek i diagnostyki przeciwko różnym chorobom zakaźnym, jednak przede wszystkim przeciwko koronawirusowi.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 lipca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce