Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 listopada 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

KE zatwierdza umowę z Moderną

To szósta umowa w ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek. W umowie przewidziano zakup początkowo 80 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz możliwość zamówienia dalszych 80 mln dawek. Mają one zostać dostarczone przez...

KE zatwierdza umowę z Moderną

Dzięki umowie z Moderną powiększony zostanie już i tak szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w ramach umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, oraz zatwierdzonej umowy z CureVac. Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Państwa członkowskie będą mogły również przekazywać dawki szczepionki w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierowywać ją do innych krajów europejskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: - Z wielkim zadowoleniem pragnę ogłosić zatwierdzenie dziś umowy ze spółką Moderna w sprawie zakupu nawet 160 mln dawek przyszłej szczepionki tej firmy. Jest to nasza szósta umowa z producentem szczepionek, a pracujemy jeszcze nad kolejną. Tworzymy jeden z najbardziej kompleksowych na świecie portfeli szczepionek przeciwko COVID-19, co w przyszłości pozwoli zapewnić Europejczykom dostęp do najbardziej obiecujących szczepionek, które są jeszcze na etapie opracowywania. Bezpieczna i skuteczna szczepionka może pomóc nam położyć kres pandemii i stopniowo wrócić do normalnego życia.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: - Ta umowa z Moderną jest kolejnym ważnym etapem naszej unijnej strategii dotyczącej szczepionek. Cieszę się, że zawarliśmy już sześć umów w sprawie szczepionek. Jest to wyraźny dowód na skuteczność Europejskiej Unii Zdrowotnej. Potwierdza to wymierność działań Unii Europejskiej na rzecz jej obywateli oraz stanowi model przyszłej współpracy w dziedzinie zdrowia. Aby wrócić do normalnego życia i przezwyciężyć pandemię, jak nigdy dotąd potrzebujemy bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

Moderna to firma z USA, która jest pionierem w rozwoju nowej klasy szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), transportowanym do komórek przez nanocząstki lipidowe. Prace nad stworzeniem platformy dla tego rodzaju szczepionek trwały całą dekadę. Podstawę tej technologii stanowi wykorzystywanie tych molekuł jako nośnika informacji, z pomocą których organizm jest w stanie sam wytwarzać białka i osiągać trwałą odporność na COVID-19.

Komisja podjęła decyzję o wsparciu tej szczepionki w oparciu o rzetelne podejście naukowe oraz analizę zastosowanej technologii i zdolności produkcyjnych w Europie, z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowanie całej UE.

Kontekst

17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie w ramach umów zakupu z wyprzedzeniem.

Ze względu na wysokie koszty i wysoki wskaźnik niepowodzeń inwestowanie w szczepionki przeciwko COVID-19 stanowi dla podmiotów opracowujących szczepionki wysoce ryzykowną decyzję, więc umowy te umożliwiają realizację inwestycji, które w przeciwnym razie mogłyby nie dojść do skutku.

Po udowodnieniu, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, oraz po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków trzeba je będzie szybko rozprowadzić i udostępnić w całej Europie. 15 października Komisja określiła najważniejsze kroki, jakie państwa członkowskie muszą podjąć, aby osiągnąć pełną gotowość, w tym opracowanie krajowych strategii dotyczących szczepionek. Komisja wprowadza wspólne ramy sprawozdawczości oraz platformę monitorowania skuteczności krajowych strategii dotyczących szczepionek.

Komisja Europejska stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących na świecie, a nie tylko w Unii. Nikt nie będzie bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni. Z tą myślą Komisja od 4 maja 2020 r. zebrała już prawie 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, globalnej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego. Komisja potwierdziła także swoje zainteresowanie udziałem w programie COVAX na rzecz sprawiedliwego i powszechnego dostępu do przystępnych cenowo szczepionek przeciwko COVID-19. Działając w formule „Drużyna Europy”, Komisja ogłosiła, że w kontekście globalnej reakcji na pandemię koronawirusa wniesie gwarancję w wysokości 400 mln euro na wsparcie programu COVAX i jego celów. W dniu 12 listopada Unia Europejska ogłosiła wkład w postaci dodatkowych 100 mln euro w formie dotacji na wsparcie programu COVAX.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 listopada 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce