Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy5 października 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

IX Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundacja Dom Pokoju wspólnie z lokalnymi partnerami zorganizowali IX Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi. Rozgrywki z 16 września 2017 roku były rekordowe, jeśli chodzi o ilości uczestników...

170916_footballtournamnet.main_.jpg

Zawodnicy rozegrali mecze w dwóch lokalizacjach: na boisku Szkoły Podstawowej nr 93 przy ul. Niemcewicza i w Gimnazjum nr 4 przy ul. Paulińskiej. Łącznie w turnieju zagrało aż 200 zawodników. Wszystkim bliska była idea tolerancji dla każdego bez względu na wyznanie, kolor skóry i pochodzenie. Wśród drużyn znalazły się zarówno składy polskie, jak i międzynarodowe. Zespoły prezentowały wysoki i wyrównany poziom rozgrywek, co spotkało się z pozytywnym odbiorem publiczności.

Buenaventura Durutti to drużyna wystawiona przez Centrum Kultury Muzułmańskiej z Karłowic w skład, której weszli przedstawiciele kilku krajów z Bliskiego Wschodu i Afryki Południowej. Reprezentacja krajów Afrykańskich, między innymi Ruandy i Tanzanii, wystąpiła pod nazwą Panteras.
Zawodników udało się zebrać dzięki pomocyStowarzyszenia Nomada, które aktywnie wspiera osoby doświadczające przejawów rasizmu w Polsce. Nie zabrakło także całkowicie żeńskiego składu, Księżna Diana, której liderką jest wieloletnia zawodniczka turnieju, Niemka Marij Duhra.


W IX Turnieju zagrali również przedstawiciele lokalnych władz. Urząd Marszałkowski reprezentowała drużyna Marshall, której kapitanem był rzecznik marszałka województwa, Jarosław Perduta. Urząd Miejski Wrocławia wystawił aż dwa składy. Tradycyjnie zagrali także: Błotniaki, No Mercy, PKS (kiedyś występujący jako Centrum Reanimacji Kultury) i młodzieżowa drużyna z boiska na Niemcewicza. Turniej odwiedziło w sumie kilkaset osób, kibice drużyn, mieszkańcy Wrocławia, w tym także dzieci z romskiego koczowiska. Złoto przypadło drużynie Suche Węże Pustyni, srebro wywalczyli Buenaventura Durutti, a trzecie miejsce na podium zajęła drużyna Błotniaków. Przyznano także Nagrodę Fair Play, której laureatką została Paula Peszko.

Oprócz atrakcji futbolowych odbył się także koncert formacji Papadram Roots Band. Grupa zagrała finałowy koncert z wykorzystaniem elementów tańca i fireshow, a w ciągu dnia animowała warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych.
Od 12:00 do 18:00 odbywały się warsztaty artystyczne dla dzieci, w które zaangażowały się Szkoła Podstawowa nr 93 i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Atrakcją dla najmłodszych i młodzieży było także stoisko Komisji Europejskiej oraz konkursy STOP Mowie Nienawiści, prowadzone przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Na stoisku sitodruku można było własnoręcznie odbić logo turnieju na koszulkach. Zwycięskie drużyny dostały puchary i medale.Drugim etapem wspólnych działań Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej oraz Fundacji Dom Pokoju było przeprowadzenie edukacyjnego pokazu filmowego filmu dokumentalnego „Szkoła Babel”. Projekcja i dyskusja odbyły się w Dolnośląskim Centrum Filmowym 9 października 2017 roku.

Film „Szkoła Babel” w reż. Julie Bertucelli, opowiada o roku z życia dzieci różnego pochodzenia etnicznego, które przygotowują się do rozpoczęcia edukacji w Paryżu. Widz ma okazję przyjżeć się z bliska trudnościom w adaptacji dzieci w nowym kraju i kulturze oraz barierom jakich doświadczają z powodu niewystarczającej znajomości języka francuskiego. Początkowa wrogość uczniów względem siebie, wynikającą z uprzedzeń i lęków, z czasem się zmienia, a między uczniami zawiązują się mocne przyjaźnie.„Szkoła Babel” była doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z uczniami przybyłymi na pokaz. Łącznie 145 uczniów, uczęszczających do najstarszych klasszkół podstawowych (SP nr 66, SP nr 19, SP nr 63 im. Anny Jasińskiej, SS nr 74 im. Prymasa Tysiąclecia, SP nr 23, SP nr 44 i SP Szalom Alejchem) wzięło udział w dynamicznej dyskusji o tolerancji, szacunku, ale także mowie nienawiści. Dyskusję z młodzieżą po filmie poprowadziła Joanna Wajda – edukatorka wielokulturowa z Fundacji Dom Pokoju.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 października 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce