Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 maja 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Humanitarny most powietrzny

- W ramach globalnej reakcji na koronawirusa UE otworzy humanitarny most powietrzny, aby dostarczyć pomoc na tereny, które borykają się z brakiem środków ze względu na trudności związane z tranzytem – ogłosił komisarz Janez Lenarčič. Pierwszy lot do...

Pomoc humanitarna

Komisja Europejska uruchomiła humanitarny most powietrzny, którym do kilku najbardziej dotkniętych pandemią obszarów na całym świecie przetransportowani zostaną pracownicy organizacji humanitarnych i środki pierwszej potrzeby w walce z koronawirusem.

Pierwszy z organizowanych lotów odleci do Bangi, a na jego pokładzie znajdzie się Janez Lenarčič, komisarz ds. zarządzania kryzysowego, który na miejscu spotka się z prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej, Faustinem-Archange'em Touadérą, a także z przedstawicielami organizacji humanitarnych.

Komisarz Janez Lenarčič powiedział: - Pozostawienie któregokolwiek z obszarów na świecie bez ochrony oznacza brak takiej ochrony dla nas wszystkich jutro. W ramach globalnej reakcji UE otworzy specjalny humanitarny most powietrzny, aby dostarczyć pomoc na te tereny, które borykają się z brakiem środków ze względu na trudności związane z globalnym tranzytem. Może być to sprawa życia i śmierci dla niektórych społeczności znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Pierwszy lot będący częścią operacji unijnej organizowany jest wspólnie z Francją i wystartuje z Lyonu. Przetransportuje on 60 pracowników humanitarnych z różnych organizacji pozarządowych i 13 ton ładunku humanitarnego. Dwa kolejne loty z pomocą humanitarną zostaną zorganizowane w najbliższych dniach i posłużą do przetransportowania dalszych 27 ton ładunku łącznie. Ponadto samoloty mostu powietrznego powracające z Republiki Środkowoafrykańskiej zabiorą na swój pokład obywateli UE i innych pasażerów w ramach akcji repatriacyjnej.

W nadchodzących tygodniach zaplanowano dalsze loty humanitarne, przy czym priorytetowo traktowane będą te kraje afrykańskie, w których pandemia może pogłębić wiele trwających już kryzysów humanitarnych.

Jak działa humanitarny most powietrzny

  • W ramach wspólnych działań Komisji i państw członkowskich Komisja finansuje loty organizowane przez państwa członkowskie, które odbywają się z i do uprzednio wyznaczonych lokalizacji i które w miarę możliwości połączone są z zaplanowanymi lotami repatriacyjnymi, a na ich pokładzie przewożeni są także pracownicy humanitarni w ramach rotacji personelu.
  • W operacji udział wziąć mogą pracownicy administracji krajowych, organizacji pozarządowych lub agencji NZ.
  • Komisja finansuje 100 proc. kosztów transportu, a partnerzy UE odpowiadają za dostarczenie artykułów humanitarnych.

Kontekst

Unijna rola w globalnej reakcji na pandemię jest zgodna z podejściem „Drużyna Europy”. Opiera się ono na wkładzie wszystkich instytucji UE i łączy zasoby uruchomione przez państwa członkowskie UE i instytucje finansowe, aby zaradzić humanitarnym, zdrowotnym i innym skutkom pandemii koronawirusa.

W ramach długotrwałej solidarności z osobami potrzebującymi w Republice Środkowoafrykańskiej, poprzez swoją pomoc humanitarną UE przeznaczy również w 2020 r. łączną kwotę 15,2 mln euro na realizację 15 nowych projektów. Środki te przeznaczone są na pomoc ratującą życie dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Od 2014 r. Republika Środkowoafrykańska otrzymała od UE i państw członkowskich pomoc humanitarną o wartości ponad 770 mln euro.

Oprócz pomocy humanitarnej, w odpowiedzi na koronawirusa UE uruchomiła ponad 30 mln euro w ramach różnych swoich instrumentów, w tym funduszu powierniczego „Bêkou”. Te środki posłużą do zaspokojenia pilnych potrzeb Republiki Środkowoafrykańskiej w zakresie opieki zdrowotnej, zaopatrzenia w wodę i warunków sanitarnych, oraz jako wsparcie dla budżetu krajowego w formie wczesnych płatności wsparcia budżetowego.

Dodatkowe informacje

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce