Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 grudnia 2017Przedstawicielstwo w Polsce

Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc we Wrocławiu

W dniach 13-15 grudnia 2017 roku na Politechnice Wrocławskiej, odbyła się wrocławska edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego HumanDoc. Przez trzy dni koneserzy kina zaangażowanego społecznie uczestniczyli w bezpłatnych projekcjach filmowych...

HumanDoc

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej już kolejny raz było partnerem festiwalu Human Doc, organizowanego we Wrocławiu przez Dolnośląski Klub Filmowy DKF Politechnika.

W ramach wydarzenia odbyły się 4 pokazy filmowe, w tym film „Dwa Brzegi” w reżyserii Marcina Pławnickiego. Dokument powstał w efekcie wizyty studyjnej zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce i Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX). W maju 2017 r., grupa polskich blogerów i vlogerów wzięła udział w wizycie studyjnej na Lesbos, wyspę, na którą w latach 2015-2016 trafiło ponad 850 000 osób. Podczas pobytu uczestnicy mieli okazję spotkać się z lokalnymi władzami, instytucjami i organizacjami pomocowymi, zwykłymi mieszkańcami wyspy, zaangażowanymi w ciągłą pomoc potrzebującym oraz porozmawiać z samymi migrantami i uchodźcami. „Dwa Brzegi” jest subiektywnym komentarzem jednego z uczestników wyjazdu, Marcina Pławnickiego, do rzeczywistości, którą zastał na Lesbos. Premiera filmu miała miejsce podczas Festiwalu HumanDoc w Warszawie 25 listopad 2017 r. , a we Wrocławiu film pokazano 14 grudnia.

Fragment dokumentu "Dwa Brzegi" autorstwa Marcina Pławnickiego

Dodatkowo, w drugim dniu festiwalu można było odwiedzić stoisko poświęcone nowemu programowi Komisji Europejskiej skierowanej do młodych ludzi czyli Europejskiemu Korpusowi Solidarności. Program obchodził swoje pierwsze urodziny 7 grudnia. Europejski Korpus Solidarności umożliwia uczestnictwo w różnego rodzaju działaniach solidarnościowych w całej UE, realizowanych poprzez wolontariat oraz staże zawodowe. Uczestnictwo jest korzystne zarówno z punktu widzenia rozwoju osobistego jak i aktywnego zaangażowania w życie społeczne oraz zwiększenia szans na zatrudnienie. Swoje zgłoszenie do Europejskiego Korpusu Solidarności można cały czas wysyłać poprzez stronę internetową: https://europa.eu/youth/solidarity_en.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 grudnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce