Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie w celu oceny, czy Meta, dostawca Facebooka i Instagram, mógł naruszyć akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych z ochroną małoletnich.
Komisja jest zaniepokojona faktem, że zarówno systemy Facebooka, jak i Instagramu, w tym ich algorytmy, mogą stymulować uzależnienie od zachowań u dzieci, a także tworzyć tzw. efekt „krótkich otworów”. Ponadto Komisja jest również zaniepokojona metodami zapewniania wieku i weryfikacji wprowadzonymi przez Meta.
Wszczęcie postępowania opiera się na wstępnej analizie sprawozdania z oceny ryzyka przesłanego przez Meta we wrześniu 2023 r., na odpowiedzi Mety na formalne wnioski Komisji o udzielenie informacji (na temat ochrony małoletnich i metodyki oceny ryzyka), publicznie dostępnych sprawozdaniach, a także na własnej analizie Komisji.
Niniejsze postępowanie dotyczy następujących kwestii:
- Przestrzeganie przez Meta obowiązków aktu o usługach cyfrowych w zakresie oceny i ograniczania ryzyka związanego z projektowaniem interfejsów internetowych Facebooka i Instagramu, które mogą wykorzystywać słabości i brak doświadczenia małoletnich oraz powodować uzależniające zachowania lub wzmocnić tzw. efekt „krótkiej dziury”. Taka ocena jest konieczna w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom dla korzystania z podstawowego prawa do dobrostanu fizycznego i psychicznego dzieci, a także dla poszanowania ich praw.
- Zgodność Meta z wymogami aktu o usługach cyfrowych w odniesieniu do środków łagodzących mających na celu zapobieganie dostępowi małoletnich do nieodpowiednich treści, w szczególności narzędzi weryfikacji wieku stosowanych przez Meta, które mogą nie być rozsądne, proporcjonalne i skuteczne.
- Przestrzeganie przez Meta obowiązków wynikających z aktu o usługach cyfrowych w zakresie wprowadzenia odpowiednich i proporcjonalnych środków w celu zapewnienia wysokiego poziomu prywatności, bezpieczeństwa i ochrony małoletnich, w szczególności w odniesieniu do domyślnych ustawień prywatności dla małoletnich w ramach projektowania i funkcjonowania ich systemów rekomendacji.
Jeżeli uchybienia te zostaną udowodnione, stanowiłyby naruszenie art. 28, 34 i 35 aktu o usługach cyfrowych. Wszczęcie formalnego postępowania nie przesądza o jego wyniku i pozostaje bez uszczerbku dla jakiegokolwiek innego postępowania, które Komisja może podjąć decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie wszelkich innych zachowań, które mogą stanowić naruszenie na mocy aktu o usługach cyfrowych.
Dziś robimy kolejny krok, aby zapewnić bezpieczeństwo młodym użytkownikom w internecie. W akcie o usługach cyfrowych ustanowiliśmy przepisy, które mogą chronić małoletnich w kontaktach z internetem. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że Facebook i Instagram mogą stymulować uzależnienie od zachowań oraz że metody weryfikacji wieku wprowadzone przez Meta w ich usługach nie są odpowiednie i będą teraz prowadzić szczegółowe dochodzenie. Chcemy chronić zdrowie psychiczne i fizyczne młodych ludzi. Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej
Dziś wszczynamy formalne postępowanie przeciwko Meta. Nie jesteśmy przekonani, że zrobił on wystarczająco dużo, aby wywiązać się ze zobowiązań wynikających z aktu o usługach cyfrowych, aby ograniczyć ryzyko negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych Europejczyków na swoich platformach Facebook i Instagram. Zbadamy teraz szczegółowo potencjalne uzależniające i „krótkie” skutki platform, skuteczność ich narzędzi weryfikacji wieku oraz poziom prywatności zapewnianej małoletnim w funkcjonowaniu systemów rekomendacji. Nie szczędzimy wysiłków na rzecz ochrony naszych dzieci. Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego
Kolejne kroki
Komisja przeprowadzi teraz szczegółowe dochodzenie w trybie priorytetowym i będzie nadal gromadzić dowody, na przykład wysyłając dodatkowe wnioski o udzielenie informacji, przeprowadzając wywiady lub inspekcje.
Wszczęcie formalnego postępowania upoważnia Komisję do podejmowania dalszych kroków w zakresie egzekwowania przepisów, takich jak przyjmowanie środków tymczasowych i decyzji w sprawie nieprzestrzegania przepisów. Komisja jest również uprawniona do przyjęcia zobowiązań podjętych przez Meta w celu zaradzenia problemom poruszonym w postępowaniu.
Wszczęcie tego formalnego postępowania zwalnia koordynatorów ds. usług cyfrowych lub jakikolwiek inny właściwy organ państw członkowskich UE z ich uprawnień do nadzorowania i egzekwowania aktu o usługach cyfrowych w związku z podejrzeniem naruszenia art. 28 ust. 1.
Kontekst ogólny
25 kwietnia 2023 r. na mocy unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych Facebook i Instagram zostały wyznaczone jako bardzo duże platformy internetowe, ponieważ w obu tych platformach miesięcznie w UE jest ponad 45 mln aktywnych użytkowników. Jako bardzo duże platformy internetowe cztery miesiące od ich wyznaczenia, tj. pod koniec sierpnia 2023 r., Facebook i Instagram musiały zacząć wypełniać szereg obowiązków określonych w akcie o usługach cyfrowych. Od 17 lutego akt o usługach cyfrowych ma zastosowanie do wszystkich pośredników internetowych w UE.
30 kwietnia 2024 r. Komisja wszczęła już formalne postępowanie przeciwko Meta, zarówno w odniesieniu do Facebooka, jak i Instagramu, w sprawie wprowadzającej w błąd reklamy, treści politycznych, mechanizmów zgłaszania i działania, dostępu naukowców do danych, a także w sprawie niedostępności skutecznego dyskursu obywatelskiego osób trzecich w czasie rzeczywistym i narzędzia monitorowania wyborów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Więcej Informacji
- Tekst aktu o usługach cyfrowych w Dzienniku Urzędowym UE
- Bardzo duże platformy internetowe i wyszukiwarki w ramach aktu o usługach cyfrowych
- Ramy egzekwowania prawa na podstawie aktu o usługach cyfrowych
- Akt o usługach cyfrowych – pytania i odpowiedzi
***
Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.
Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 17 maja 2024
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce