Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 stycznia 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Europejskie staże w teorii i praktyce

Kto może ubiegać się o staż w instytucjach europejskich? Jakie warunki należy spełnić? Jak w praktyce wygląda praca stażysty? Byli stażyści Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i obecni stażyści Biura Informacyjnego Parlamentu...

main.jpg

Dnia 11 czerwca 2012 r. Dom Europy gościł przede wszystkim młodych ludzi, zainteresowanych rozpoczęciem kariery w jednej z instytucji europejskiej.Agnieszka Miller, która niedawno zakończyła staż we wrocławskim Przedstawicielstwie, mówiła o tym jak w praktyce wyglądała jej codzienna praca. Podzieliła się swoimi refleksjami z przebiegu stażu, opowiedziała o swoich zadaniach oraz doświadczeniach, jakie zdobyła. Podsumowując ostatnie pół roku spędzone we Przedstawicielstwie, doceniła przede wszystkim możliwość poznania wielu nowych osób, w tym interesujących z europejskiego punktu widzenia osobistości.

Magdalena Żelazny-Stokłosa z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej oraz stażystki Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego przedstawiły ogólne warunki przyjmowania na staż, a także zwróciły uwagę na terminy składania aplikacji, okres trwania stażu, obowiązki i przywileje wynikające z bycia stażystą. Pokazały również gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o stażach w innych instytucjach europejskich. Mówiły również o możliwościach odbycia stażu w biurach poselskich posłów do PE w kraju i za granicą oraz w punktach informacyjnych UE.

Kandydaci na przyszłych stażystów pytali, czy istnieją limity wiekowe, kiedy upływają terminy aplikacji, jakie języki należy znać, a także czy staże mogą odbywać także osoby spoza Unii Europejskiej.Komisja Europejska oraz Parlament Europejski pragnąc wnieść swój wkład w rozwój edukacji europejskiej i szkolenie zawodowe oraz umożliwić obywatelom poznanie zasad funkcjonowania instytucji oferują różnego rodzaju staże. Są to staże płatne i bezpłatne, staże dla studentów, absolwentów, tłumaczy, staże w krajowych i regionalnych przedstawicielstwach Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz w głównych siedzibach obu instytucji.

Szczegółowe informacje o stażach w Komisji Europejskiej znajdują się pod adresem:

http://ec.europa.eu/stages/index_en.htm

Studentów, absolwentów i wszystkich zainteresowanych odbyciem stażu w instytucjach europejskich zapraszamy do składania aplikacji.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce