Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 listopada 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej

Nowe centrum będzie wspierać KE w ocenie, czy działanie algorytmów używanych m.in. przez platformy cyfrowe jest zgodne z obowiązkami w zakresie zarządzania ryzykiem.

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej

Po wejściu w życie Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA), zawierającego nowe, przełomowe przepisy UE dotyczące bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego środowiska internetowego, Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (Joint Research Centre, JRC) uruchamia Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT), które będzie wspierać egzekwowanie nowych przepisów dzięki specjalistycznej wiedzy technicznej i naukowej na najwyższym poziomie.

ECAT będzie miał swoją główną siedzibę w siedzibie JRC w Sewilli, a personel będzie pracować także w Brukseli i Isprze. Oczekuje się, że ośrodek zostanie w pełni uruchomiony w pierwszym kwartale 2023 r. i stanie się środkiem ciężkości dla międzynarodowych badań w tej dziedzinie, działając jako centrum wiedzy dla zweryfikowanych badaczy analizujących dane dostarczane w ramach DSA.

Akt o usługach cyfrowych wzywa do zwiększenia nadzoru nad systemami algorytmicznymi używanymi przez bardzo duże platformy internetowe i wyszukiwarki. Obejmuje to sposób, w jaki moderują one treści i proponują informacje swoim użytkownikom. Nowe centrum będzie wspierać Komisję w ocenie, czy działanie takich algorytmów jest zgodne z obowiązkami w zakresie zarządzania ryzykiem wynikającymi z Aktu o usługach cyfrowych.

Aby zapewnić Komisji dostęp do najlepszych talentów w tej dziedzinie, JRC rozpoczęło kampanię rekrutacyjną dla ekspertów w dziedzinie nauki o danych, projektowania algorytmicznego, audytu algorytmicznego i innych ściśle powiązanych dziedzin. Wnioski można składać do 9 stycznia 2023 r. Oprócz rekrutacji w JRC, Komisja prowadzi obecnie również rekrutację do zespołu DSA w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT).

Kierownik działu ds. gospodarki cyfrowej w JRC, Carlos Torrecilla Salinas powiedziała: - Naszym celem jest lepsze zrozumienie działania systemów algorytmicznych. Systemy te mogą podejmować autonomiczne decyzje dotyczące wyświetlanych treści i wyników wyszukiwania. Chcemy mieć pewność, że ten proces decyzyjny jest przejrzysty, aby obywatele mogli zrozumieć, dlaczego oferowane są im określone treści lub produkty. Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) jest częścią strategii wprowadzonej przez Komisję w celu egzekwowania Aktu o usługach cyfrowych. Akt ten upoważnia Komisję do dostępu do niektórych danych z platform internetowych. Dzięki zespołowi ekspertów, który będzie pracował w ECAT, będziemy mogli analizować te dane, lepiej je rozumieć i ostatecznie lepiej wyjaśniać obywatelom Europy.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/mex_22_7093

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 listopada 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce