Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 września 2021Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Europejska legitymacja studencka

- Nowa aplikacja Erasmus+ będzie punktem kompleksowej obsługi dla mobilnych studentów – powiedziała komisarz Marija Gabriel. Dzięki zmodyfikowanemu interfejsowi, dostępnemu we wszystkich językach UE, każdy student otrzyma cyfrową legitymację, ważną w...

Europejska legitymacja studencka

Wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: - Cieszę się, że interfejs naszego sztandarowego programu dla młodych ludzi – Erasmus+ – jest do nich coraz bardziej podobny: bardziej cyfrowy, bardziej mobilny i bardziej zorientowany na społeczność. Nowa aplikacja i związana z nią legitymacja studencka są symbolem europejskiego obszaru edukacji, do którego dążymy.

Europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała: - Dokumenty papierowe oficjalnie należą już do przeszłości. Posiadanie wszystkich informacji na wyciągnięcie ręki oznacza mniej stresu, mniej czasu poświęcanego na wymogi administracyjne i większą elastyczność. Europejska legitymacja studencka, dostępna za pośrednictwem aplikacji, to ważny krok w kierunku prawdziwego europejskiego obszaru edukacji. Dzięki niemu nikt nie będzie się czuł wykluczony – wszyscy studenci będą mieli dostęp do tych samych usług, a ich osiągnięcia edukacyjne będą uznawane w taki sam sposób.

Dzięki nowej aplikacji, która działa w systemach Android i iOS, studenci będą mogli:

  • przeglądać możliwości studiowania i wybierać docelową uczelnię wśród partnerów ich własnej uczelni;
  • podpisać porozumienie o mobilności online;
  • dowiadywać się o wydarzeniach i uzyskiwać przydatne informacje o docelowej uczelni, a także kontaktować się z innymi studentami i
  • otrzymać europejską legitymację studencką, aby uzyskać dostęp do usług, muzeów, zajęć kulturalnych i specjalnych ofert na uczelni przyjmującej i w kraju przyjmującym.

Ponad 4 tys. uniwersytetów jest obecnie zaangażowanych w sieć Erasmus bez dokumentów papierowych, która umożliwia im bezpieczną wymianę danych i łatwiejszą identyfikację porozumień o mobilności. Ta cyfrowa współpraca pozwala na wprowadzenie i szerokie uznanie europejskiej legitymacji studenckiej.

Zgodnie z Planem działania w dziedzinie edukacji cyfrowej nowy program Erasmus+ na lata 2021–2027 wspiera rozwój umiejętności cyfrowych i przyczynia się do cyfrowej transformacji europejskich systemów edukacji. Dzięki zwiększonemu budżetowi w wysokości ponad 28 mld euro na okres 7 lat program Erasmus+ będzie również wspierał odporność systemów kształcenia i szkolenia w obliczu pandemii.

Kontekst

Od czasu powstania programu Erasmus w 1987 r. wzięło w nim udział dziesięć milionów osób. Nowy program Erasmus+ oferuje możliwości odbywania studiów za granicą, staży, praktyk zawodowych oraz wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, a także w każdym wieku.

Opublikowane w 2019 r. badanie wpływu programu Erasmus+ na szkolnictwo wyższe wykazało, że program ma pozytywny wpływ na rozwój zawodowy, społeczny, edukacyjny i osobisty uczestników. Ponad 70 proc. studentów ma po powrocie ze studiów za granicą większą świadomość tego, jak ma wyglądać ich przyszła kariera zawodowa. Pozwala im to na zmianę kierunku studiów, tak aby odpowiadały ich ambicjom zawodowym. Ponad 90 proc. studentów uczestniczących w programie Erasmus+ rozwija swoją zdolność współpracy z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur i czuje, że ma europejską tożsamość.

Oczekuje się, że w bieżącym roku akademickim (2021–2022) dzięki programowi Erasmus+ wyjedzie za granicę 600 tys. studentów szkół wyższych.

W orędziu o stanie Unii w 2021 r. przewodnicząca Ursula von der Leyen zaproponowała ogłoszenie roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Młodzi ludzie muszą być w stanie kształtować przyszłość Europy. Unia potrzebuje duszy i wizji, z którą mogą się oni utożsamiać.

Dodatkowe informacje:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 września 2021
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce