Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 kwietnia 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Europa w regionie słupskim

Plany związane z obchodami Dnia Europy, konkursy i szkolenia dla przedsiębiorców, Dialogi Obywatelskie i spotkania dotyczące m.in. pozyskiwania funduszy europejskich - Punktu Informacji Europe Direct–Słupsk podsumował pierwsze 4 miesiące swojego...

Europa w regionie słupskim

W poniedziałek 16 kwietnia 2018 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem: Zdzisława Kołodziejskiego – Starosty Słupskiego, Pawła Lisowskiego – Członka Zarządu Powiatu Słupskiego, Leszka Kulińskiego – Wójta Gminy Słupsk, Adama Sędzińskiego – Sekretarza Gminy Słupsk, Jacka Graczyka – Burmistrza Miasta Ustka, Krystyny Danileckiej–Wojewódzkiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Słupska, Mirosław Kamińskiego – Prezesa Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Edyty Wolskiej – Dyrektora Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Konferencję prasową otworzyła Edyta Wolska – Dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, która poinformowała o otrzymanym grancie na prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk ze środków Unii Europejskiej.

- Pierwszym projektem realizowanym wspólnie z ramach funkcjonowania Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Słupsk jest konkurs fotograficzny skierowany do młodzieży z regionu słupskiego w wieku od 15 do 25 lat. Jego celem jest zaprezentowanie zmian jakie nastąpiły w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zarówno w społeczeństwie jak i infrastrukturze. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Janusza Lewandowskiego – posła do Parlamentu Europejskiego, który funduje także nagrodę główną wizytę studyjną w Brukseli” – powiedział Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica.

- 10 maja 2018 roku Komisja Europejska organizuje w Słupsku Dialog Obywatelski z udziałem Jakuba Boratyńskiego, szefa działu Cyberbezpieczeństwa i polityki prywatności w sieci Komisji Europejskiej. Odbędą się 4 spotkania, w tym w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Starostwie Powiatowym w Słupsku. Odbędzie się także audycja radiowa, podczas której mieszkańcy będą mogli zadać pytania dotyczące Unii Europejskiej – poinformował Adam Sędziński – Sekretarz Gminy Słupsk.

- 9 maja 2018 roku organizujemy wspólnie obchody Święta Unii Europejskiej, które odbędą się w Parku Powstańców Warszawskich między siedzibą Starostwa Powiatowego w Słupsku, a siedzibą Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk. W Starostwie Powiatowym zostaną ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego, Europejskiej Gry Miejskiej, a także konkursu na Europejską Szkołę Roku. Swoją obecność zapowiedział Janusz Lewandowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego – zapowiedział Zdzisław Kołodziejski – Starosta Słupski.

- Wśród atrakcji przewidzianych podczas obchodów Dnia Europy jest rodzinne grillowanie, miasteczko ruchu drogowego przygotowane przez Straż Miejską w Słupsku, Europejska Gra Miejska, punkt medyczny przygotowany przez Akademię Pomorską w Słupsku, czy lekcje europejskie – dodał Paweł Lisowski – członek Zarządu Powiatu Słupskiego.

Krystyna Danilecka – Wojewódzka – Zastępca Prezydenta Miasta Słupska zapowiedziała, że wzorem lat ubiegłych miasto będzie wspierało organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, która została zapoczątkowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Pani Prezydent zapowiedziała, że zgodnie z tradycją rozgrywki finałowe i ogłoszenie wyników odbędzie się w słupskim Ratuszu.

- Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Ernst & Young przy współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk już 18 kwietnia 2018 zapraszają na seminarium pt. „Jak zmienia się rzeczywistość inwestora po wejściu w życie nowych przepisów?” Natomiast na październik planujemy kolejną konferencję skierowaną do samorządów, a dotyczącą nowej perspektywy finansowej” – zapowiedział Mirosław Kamiński – Prezes Zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

- Od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 roku w Centrum Aktywności Twórczej przy ul. Generała Zaruskiego będzie działał Mobilny Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk. W ramach swojej działalności będzie oferował bezpłatne konsultacje dotyczące możliwości pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, odbywać się także będą lekcje europejskie oraz warsztaty. Z realizowanych działań będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy Ustki jak i turyści” - poinformował Jacek Graczyk – Burmistrz Miasta Ustka.

Kontekst:

1 stycznia 2018 roku zainaugurował swoją działalność Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk prowadzony przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku w partnerstwie z: Powiatem Słupskim, Miastem Gminą Ustką, Gminą Kobylnicą, Gminą Słupsk, Miastem Słupsk, Słupskim Instytutem ds. Młodzieży oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.

Jest to efekt złożonego projektu w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejską zaproszenia do składania wniosków nr COMM/WAW/ED/2018-2020 na „Prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk w latach 2018 – 2020” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Celem projektu jest prowadzenie działań informacyjnych na poziomie lokalnym i regionalnym związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, informowanie o możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych, budowanie przestrzeni do dyskusji na bieżące tematy związane z działaniami podejmowanymi przez tę organizację międzynarodową, a także popularyzacja wiedzy w zakresie jej funkcjonowania.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 kwietnia 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce