Platforma pomoże uprościć obowiązujące przepisy UE i zmniejszyć obciążenia administracyjne dla obywateli i przedsiębiorstw. Pomoże ona również zachować aktualność prawodawstwa UE wobec konieczności stawienia czoła nowym wyzwaniom, takim jak cyfryzacja.
Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący do spraw stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, powiedział: - Uproszczenie i zmniejszenie obciążenia, zwłaszcza dla MŚP, jest szczególnie potrzebne w następstwie pandemii COVID-19. Musimy zbadać, w jaki sposób cyfryzacja może pomóc w osiągnięciu tego celu, a jednocześnie zadbać o to, by nasze prawodawstwo było przyszłościowe i dostosowane do nowych wyzwań.
Platforma ds. dostosowania się do wymogów przyszłości – w skład której wchodzi grupa rządowa i grupa zainteresowanych stron – skupia przedstawicieli państw członkowskich, władz regionalnych i lokalnych, Komitetu Regionów i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz grupy zainteresowanych stron dysponujące praktyczną wiedzą fachową w różnych obszarach polityki.
Po osiągnięciu jej operacyjności ogół społeczeństwa i zainteresowane strony będą mogły wnieść wkład w prace platformy nad uproszczeniem i zmniejszeniem obciążenia. Ponadto obywatele i zainteresowane strony mogą również podzielić się swoimi poglądami na temat obowiązujących przepisów oraz przedstawić propozycje dotyczące nowych strategii politycznych UE za pośrednictwem portalu Wyraź swoją opinię.
Zaproszenie do składania kandydatur w celu wyboru ekspertów
Komisja opublikowała również zaproszenie do składania kandydatur w celu wyboru ekspertów, którzy wejdą w skład grupy zainteresowanych stron tworzącej platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości. Członkowie grupy wybrani w ramach tego zaproszenia powinni mieć dużą wiedzę fachową w dziedzinie wdrażania prawa UE i być w stanie reprezentować wspólne interesy różnych organizacji zainteresowanych stron w swojej dziedzinie. Mają oni reprezentować przedsiębiorstwa, w szczególności małe i średnie, partnerów społecznych i organizacje społeczeństwa obywatelskiego posiadające bezpośrednie doświadczenie w stosowaniu przepisów Unii.
Zgłoszenia można nadsyłać do 19 czerwca 2020 r. Odnośne dokumenty dostępne są tutaj.
Kontekst
Komisja zobowiązana jest do uproszczenia prawa UE i ograniczenia zbędnych kosztów w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej („REFIT”). Ważne jest zapewnienie, by prawodawstwo UE i jego cele były nadal adekwatne, biorąc pod uwagę nowe tendencje i wyzwania, takie jak cyfryzacja. Unijne przepisy powinny przynosić jak największe korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom.
Platforma ds. dostosowania się do wymogów przyszłości zastępuje platformę REFIT i opiera się na jej doświadczeniach. W latach 2015–2019 r. platforma REFIT zapewniała wsparcie w zakresie uproszczania prawa Unii i zmniejszania obciążeń regulacyjnych z korzyścią dla społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorstw i organów publicznych. Platforma ta przedstawiała Komisji zalecenia, biorąc pod uwagę sugestie obywateli i zainteresowanych stron.
Więcej informacji
- Strona internetowa poświęcona lepszemu stanowieniu prawa
- Portal Wyraź swoją opinię – zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia mailowe o nowych konsultacjach społecznych!
- Strona internetowa dotycząca platformy ds. dostosowania się do wymogów przyszłości
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 11 maja 2020
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce