Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy12 maja 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Europa kulturowego dziedzictwa

Ponad 5 tysięcy gości w ciągu pięciu godzin – Miasteczko Europejskie, które w sobotę 12 maja stanęło na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie było miejscem spotkań, dyskusji i świętowania pokoju oraz jedności w Europie. Tegoroczny Dzień Europy...

Dzień Europy 2018

EUROPA TO SŁUCHANIE SIEBIE NAWZAJEM

Miasteczko Europejskie to miejsce spotkań i prezentacji najciekawszych inicjatyw instytucji unijnych, publicznych oraz organizacji pozarządowych. Sobotni piknik przyciągnął wiele rodzin, dla których była to okazja do wspólnego świętowania obchodów Dnia Europy.

- Dzięki UE jesteśmy w stanie poznać inne narodowości, kultury i tradycje, a to wszystko dzięki wysiłkom "ojców założycieli" – mówi Arek, zastępowy drużyny harcerskiej, który przyjechał do Warszawy z Pleszowa.

Natalia, członkini European Student Network ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przekonywała, że dla jej grupy wiekowej sprawy europejskie są ważne. Idea zjednoczonej Europy okazała się również istotna dla starszego pokolenia Polaków. Pan Bogusław uważa, że Dzień Europy to dzień solidarności z całym wielkim europejskim projektem: - Przyszedłem na paradę, żeby wyrazić solidarność i najwyższe uznanie dla projektu europejskiego. To jest dzień solidarności, a Unia Europejska jest realizacja marzeń wielu pokoleń Polaków. Marzeń o tym, żeby Polska znalazła się w obszarze cywilizacji europejskiej z jej wartościami, takimi jak wolność, równość, solidarność i praworządność.

- Byłam na pierwszej paradzie i uważam, że to jest bardzo ważne, aby wciąż pokazywać nasze poparcie dla wspólnoty europejskiej. Unia Europejska daje nam możliwość zachowania pokoju i szansę na przyjaźń i współpracę z innymi krajami, zamiast rywalizacji i walki – dodaje pani Jolanta.

W Paradzie Schumana uczestniczyli także Europejczycy spoza Polski. Dla Sylwii z Włoch i Luci ze Słowacji, które pracują w Polsce nad projektem „Reconnecting Europe”, Europa to słuchanie siebie nawzajem i bycie otwartym na inne kultury. - Europa jest dla nas czymś naturalnym. Nie myślimy o przywilejach, takich jak np. swoboda przemieszczania się i nie wyobrażamy sobie, że możemy to stracić. Dlatego uważam, że obecnie musimy pokazać nasze poracie dla UE jako wspólnoty – mówił Matthias z Niemiec.

Jednym z elementów Miasteczka Europejskiego był Pawilon Debat – miejsce dyskusji na najbardziej aktualne tematy związane z rozwojem i przyszłością UE.

DZIEDZICTWO, KTÓRE JEDNOCZY EUROPĘ

Co roku wydarzenia w Miasteczku Europejskim poświęcone są tematom, które mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości Polski i Unii Europejskiej. Tegorocznym motywem przewodnim było dziedzictwo kulturowe, które już dawno wykroczyło poza ramy zabytku architektonicznego czy literatury. Rzemiosło, zwyczaje, opowieści, taniec, muzyka, film, tradycje kulinarne, przyroda – to wszystko jest wspólnym dziedzictwem kulturowym, pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy.

- W tym roku Unia Europejska poświęca szczególną uwagę młodzieży. To od niej zależy, jak Europa będzie wyglądać jutro. Dlatego tak ważne dla zachowania naszej europejskiej tożsamości jest to, aby młodzi ludzie poznawali zarówno swoje narodowe, jak i europejskie dziedzictwo kulturowe, czerpali z niego i rozwijali je – podkreślał dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Unia Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018). Z tej okazji, w całej UE odbędzie się szereg różnych wydarzeń, inicjatyw, festiwali i koncertów.

GDZIE PRZESZŁOŚĆ SPOTYKA SIĘ Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Różne aspekty dziedzictwa kulturowego można było poznać w głównym namiocie animacyjnym Komisji Europejskiej. Młodzież i dzieci razem z rodzicami mogli sprawdzić swoją wiedzę startując w teleturnieju „Gra o Dziedzictwo”. Za pomocą drukarek 3D można było wykonać własną wersję najbardziej znanych obiektów kultury europejskiej. Kurpiowskie i łowickie wzory służyły jako szablony do namalowania na bawełnianych koszulkach, zaś miłośnicy zwiedzania mogli – dzięki fotobudce - wybrać się w podróż szlakiem europejskiej architektury.

#EUCULTURECHALLENGE

W Miasteczku Europejskim odbyło się także ogłoszenie wyników zorganizowanego przez Komisję Europejską konkursu #EUCultureChallenge. Do współpracy zaproszono 4 młodych Twórców w Internecie – Katka Vlog (Kasia Laskowska), PoProstuPatryk (Patryk Gazda), Policzona Szama (Mateusz Mroczek) i Blogodynka (Karolina Pikus), którzy zmierzyli się z tematem dziedzictwa kulturowego. Celem konkursu było dotarcie do młodzieży.

Najwięcej głosów internautów (540) zdobył film „Dziedzictwo kulturowe Europy” przygotowany przez Kasię Laskowską z Katka Vlog. Nagrodę za najbardziej kreatywną realizację otrzymał PoProstuPatryk za „Instagram galerią sztuki”.

Wszystkie filmy można obejrzeć na stronie www.euculturechallenge.pl

Więcej informacji na temat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Dodatkowe informacje

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ EUROPY?

9 maja 2018 r. przypada 68 rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu, w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali - chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
12 maja 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce