Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 listopada 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Europa już jest cyfrowa

O cyfrowej przyszłości Europy, bezpieczeństwie w sieci i rozwoju sztucznej inteligencji opowiadał w Warszawie Roberto Viola, Dyrektor Generalny DG CONNECT. W dyskusji partnerowała mu Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Spotkanie...

Europa już jest cyfrowa
Roberto Viola kieruje Dyrekcją Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii w Komisji Europejskiej. – Dziś technologie cyfrowe to nie są kwestie zrozumiałe tylko dla wybranych. Nasza przyszłość będzie kształtowana przez transformację cyfrową. Musimy poradzić sobie z tym wyzwaniem. Viola przywoływał największe sukcesy jednolitego rynku cyfrowego: likwidację opłat roamingowych, łatwiejszy dostęp do treści cyfrowych, zniesienie geoblokowania przy zakupach online, unowocześnienie ochrony danych.

Transformacja technologiczna wpływa na każdą dziedzinę współczesnego życia: edukację, zatrudnienie, system opieki społecznej, transport, rolnictwo... – Wykorzystując możliwości, jakie daje np. połączenie sztucznej inteligencji i technologii satelitarnych, możemy stworzyć ciekawą ofertę dla rolników. Ważne jest jednak, abyśmy robili to w sposób efektywny i zrównoważony – mówił Viola.
Dyrektor podkreślał też znaczenie infrastruktury telekomunikacyjnej, bez której – jego zdaniem – nie można mówić o zaawansowanej analizie danych czy stosowaniu sztucznej inteligencji. Do 2020 r. państwa członkowskie UE zobowiązały się do uwolnienia częstotliwości, co pozwoliłoby na rozwój technologii 5G. – To będzie rewolucja, która pozwoli na błyskawiczny transfer danych, co jest kluczowe w rozwoju m.in. samochodów autonomicznych. Takie pojazdy, otrzymując dane w czasie rzeczywistym, będą mogły bezpiecznie poruszać się po drogach. Sprawna infrastruktura telekomunikacyjna przełoży się też na robotykę czy system opieki zdrowotnej – mówił Roberto Viola.

Podkreślając olbrzymi potencjał gospodarki opartej na danych, Viola przypomniał o inicjatywie utworzeniu Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) - organizacji, która będzie zajmowała się tematem supercomputing. – W najbliższym czasie Unia Europejska zainwestuje w ten obszar 500 mln euro – powiedział Viola.
Wiceminister Wanda Buk zapowiedziała, że w przyszłym roku rząd zaprezentuje strategię rozwoju sztucznej inteligencji. Podkreśliła, że Polska nie może być tylko odbiorcą nowoczesnych rozwiązań, ale musi również stać się ich dostawcą. Pomocna będzie tutaj dobra infrastrukturą, w tym gęsta sieć światłowodowa. Za osiągnięcia w tym obszarze Polska otrzymała European Broadband Award (EBA), nagrodę przyznawaną za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie dostępu do szerokopasmowego internetu.
W czasie debaty z publicznością dyrektor Viola i minister Buk odpowiadali na pytania m.in. dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Zdaniem Roberto Violi kluczowe będzie odpowiednie finansowanie, nie tylko publiczne, ale i prywatne. – Uda nam się, jeżeli wszyscy będą przekonani, że to jest rozwiązanie dobre dla obywateli. Takie, które stworzy miejsca pracy, a nie je zredukuje.

Spotkanie w Polityce Insight odbyło się w ramach organizowanych przez Komisję Europejską Dialogów Obywatelskich. Dyskusję moderował Andrzej Bobiński, dyrektor zarządzający PI.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 listopada 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce