Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 lipca 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

#EUandME na Audioriver

Płocki Audioriver w tym roku był okazją nie tylko do posłuchania muzyki. Festiwalowi goście mogli również odwiedzić strefę #EUandME Komisji Europejskiej, gdzie motywem przewodnim była realizacja pasji. Nasi goście uczestniczyli m.in. w ekologicznych...

#EUandME na Audioriver

Atrakcje w strefie #EUandME zostały podzielone na 3 strefy tematyczne: ekologia, sztuka i sport. Szczególnym zainteresowaniem wśród gości cieszyło się malowanie twarzy, strefa eco i warsztaty ekologiczne.

Zgodnie z decyzją UE do 2030 r. wszystkie plastikowe opakowania wykorzystywane w Europie w mają nadawać się do recyklingu. Jednak wiele innych przedmiotów codziennego użytku również można ponownie wykorzystywać. Podczas warsztatów instruktorzy pokazywali, jak zamienić niepotrzebne, używane rzeczy z materiału w praktyczne woskowijki zastępujące fole spożywczą lub torebki śniadaniowe. Magda Birula-Białynicka, pracująca na co dzień w kwiaciarni, zachęcała do zmiany trybu życia na bardziej ekologiczny: - Nasze warsztaty mają na celu pokazanie jak w prosty sposób możemy wprowadzić do życia ekologiczne rozwiązania. Jedynym z przykładów wprowadzenia zasady reduce, reuse, recycle są ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku, które można zrobić z nieużywanego już materiału i dać mu drugie życie.

W sobotę 27 lipca strefę #EUandME odwiedzili uznani twórcy komiksów –Grzegorz Janusz, autor scenariuszy i tekstów oraz Tomasz „Piorun” Piorunowski, rysownik – którzy na przykładach pokazywali proces powstawania komiksu „Paneuropa vs Pandemonium”. Komiks, którego bohaterami są postaci z europejskich mitów i baśni, będzie miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi 27-29 września.

Fani kina mogli odpocząć i zrelaksować się, oglądając krótkometrażowe produkcje filmowe znanych europejskich reżyserów. Na ekranie wyświetlaliśmy m.in. film „Odludek” Tomasza Koneckiego (twórcy filmów takich jak „Ciało”, „Testosteron” i „Lejdis”). Warto wspomnieć też o „Spisku” – filmie Magdaleny Załęckiej, laureatki konkursu #EUandME dla młodych filmowców. Gwiazdą produkcji była m.in. znakomita Stanisława Celińska.

W strefie Komisji Europejskiej można było również porozmawiać na tematy związane z kampanią #EUandME, takie jak mobilność, zrównoważony rozwój, umiejętności i biznes oraz prawa. Jedna z uczestniczek festiwalu prowadząca stronę o zrównoważonym rozwoju powiedziała: - To bardzo istotne, żeby taka instytucja była obecna na tego typu wydarzeniach. Ludzie wciąż nie wiedzą jak funkcjonuje Unia Europejska i co realnie może nam dać .

Jeśli nie udało Wam się nas odwiedzić na Audioriver, spotkasz nas również na Green Festival w Olsztynie 15-17 sierpnia oraz podczas Warszawskiego Festiwalu Konesera 14-15 września.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 lipca 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce