Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy11 października 2019Przedstawicielstwo w Polsce

Ekomobilny Słupsk

Jak co roku w dniach 16-22 września odbyły się obchody zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 roku Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Hasło tegorocznej edycji to „Chodź z nami”. Przygotowane we współpracy z Przedstawicielstwem...

Ekomobilny Słupsk

Już w sierpniu miasto zachęciło swoich mieszkańców do wykonywania w przestrzeni miejskiej zdjęć, których treść i forma jednoznacznie wskazywałyby na wartość, którą jest korzystanie z roweru i innych ekologicznych środków transportu jako sposobów poruszania się po mieście. Z nadesłanych zdjęć wybrano 25 najtrafniej odpowiadających tematyce wystawy, które to następnie – opracowane graficznie i umieszczone na dużych laminowanych tablicach - zostały upublicznione jako ekspozycja plenerowa. Oficjalna inauguracja wystawy „Jesteśmy mobilni” nastąpiła 16 września 2019 roku przy udziale władz miasta, dyrektora biura KE we Wrocławiu Jacka Wasika oraz mieszkańców. Wszystkim osobom, których wizerunki pojawiły się w przestrzeni publicznej wręczone zostały upominki tematycznie powiązane z mobilnością rowerową: plecaki, bidony, pompki, oświetlenie, odblaski. Zdjęcia eksponowane będą przez minimum miesiąc.

Tego samego dnia na Bulwarze Popiełuszki odbył się piknik promujący ideę zrównoważonej mobilności, transportu publicznego i bezpieczeństwa pieszych. Zielona przestrzeń nad rzeką Słupią zmieniła się w strefę gier, zabaw i edukacji. Uczestnicy tego wydarzenia uczyli się, jak zadbać o stan techniczny swojego roweru, wzięli udział w warsztatach upcyklingu starych części rowerowych, znakowali swoje jednoślady, malowali rowery na chodniku Bulwarów i przygotowane makiety pojazdów ekologicznych, by na zakończenie utworzyć wspólnie „żywy” rower. Mogli brać również udział w różnych konkursach i otrzymać drobne tematyczne gadżety. W pikniku wzięło udział ok. 150 osób.

Kilkudziesięciu mieszkańców miasta miało także okazję uczestniczyć we wspólnej przejażdżce rowerowej ulicami Słupska z udziałem władz miasta i dyrektora biura KE we Wrocławiu Jacka Wasika.

22 września natomiast, w Europejskim Dniu bez Samochodu, mieszkańcy mogli skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

Nad koordynacją merytoryczną i finansową całego przedsięwzięcia, w które zaangażowało się wiele lokalnych instytucji publicznych i prywatnych (stowarzyszenie rowerowe, straż miejska, policja, WORD itp.), czuwało Centrum Inicjatyw Obywatelskich.
Informacje szczegółowe

Data publikacji
11 października 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce