Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 maja 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Dzień Europy w WSPiA Rzeszów

Prawie 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, podstawowych i studentów uczestniczyło w zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl oraz WSPIA Rzeszów w Dniu Europy.

170523_dzien_europy_main.jpg


Impreza odbyła się w środę 17 maja 2017r. w rzeszowskim Kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. konkursy, koncerty, rozgrywki sportowe. Pracownicy Punktu ED oraz studenci z Europejskiego Koła Naukowego WSPiA rozdawali uczestnikom imprezy setki żółtych tulipanów, obdarowani nie kryli radości.Tematem przewodnim tegorocznych obchodów były 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich oraz 30-lecie Programu Erasmus. W trakcie imprezy uczestnicy mogli także dowiedzieć się więcej o Europejskim Korpusie Solidarności – nowej inicjatywie Unii Europejskiej, dzięki której europejska młodzież będzie mogła pomagać ludziom z całego świata, dzieląc się przy tym wartościami, które stały się fundamentami zjednoczonej Europy.W WSPiA i w tym roku przez cały dzień można było wziąć udział w kilkunastu konkursach o tematyce unijnej m.in. europejskim kole fortuny, układaniu puzzli europejskich, rozpoznawaniu dawnych walut oraz konkursach plastycznych. Odbył się także konkurs rozpoznawania przebojów z państw UE, koncert studenckiego zespołu, odbyła się również wystawa fotografii „Europejskie wspomnienia z wakacji.Przez cały dzień oprócz konkursów i zabaw młodzi ludzie mogli spotkać się z przedstawicielami instytucji zajmujących się wsparciem dla różnych inicjatyw. Staraliśmy się pokazać w jaki sposób i gdzie szukać unijnego dofinansowania na swoje często bardzo innowacyjne pomysły. Uczestnicy Dnia Europy mogli poznać także zalety unijnych programów np. ERASMUSA. O swoich doświadczeniach opowiedzieli studenci WSPiA, którym udało się wyjechać na zagraniczne uczelnie.

Uczestnicy Dnia Europy oprócz stoiska Punktu ED mogli odwiedzić inne stoiska informacyjne instytucji unijnych. Klinika Przedsiębiorczości zaprosiła młodzież na Dyżur Doradców Biznesowych oraz warsztaty "APOLIKACJE DO PLATFORM STARTOWYCH" z udziałem przedstawiciela TechnoparkBiznesHub i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Dzień Unii Europejskiej ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Dokument 9 maja 1950 zaprezentował Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji. Dzień Unii Europejskiej nazywany również Dniem Europy ustanowiony został podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 maja 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce