Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 maja 2014Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 5 min

Dzień Europy w Wrocławiu

W Dniu Europy, 9 maja, działo się we Wrocławiu! Jeździliśmy europejskim tramwajem, debatowaliśmy o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, oglądaliśmy występy dziecięcych grup muzycznych w Parku Staromiejskim, a także wzięliśmy kraje...

main.jpg

Święto Dnia Europy organizowane jest co roku 9 maja, w dzień upamiętniający rocznicę ogłoszenia Deklaracji Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie. Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Zobacz, jak obchodziliśmy ten szczególny dzień we Wrocławiu:

Europejskie śniadanie

W Domu Europy na europejskim śniadaniu spotkali się liczni goście, przedstawiciele władz miasta Wrocławia wraz z wiceprezydentem Adamem Grehlem oraz władz samorządowych w osobie wojewody Cezarego Przybylskiego, a także rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele współpracujących z nami instytucji, konsulatów oraz organizacji pozarządowych.



Gości Domu Europy przywitała dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, Natalia Szczucka, która podkreśliła, jak szczególny jest rok 2014. Ostatnie 100 lat Europy było bardzo burzliwe i ważne jest, abyśmy o nim pamiętali - powiedziała dyrektor. W 2014 roku obchodzimy, bowiem setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej, 75. wybuchu drugiej, a kolejne dekady stały pod znakiem podziałów, które zaczęły być przełamywane dopiero 25 lat temu. Tym ważniejszą rolę odgrywa 10-lecie członkostwa Polski w Unii, którą hucznie świętowaliśmy parę dni temu.

Społeczeństwa, które nie znają swojej historii, są skazane na jej ponowne doświadczanie – kontynuowała – ja, jako Europejka nie chcę przeżywać kolejnych burzliwych lat, pełnych wojen i niepokoju. Dyrektor podkreśliła potrzebę budowania silnej Unii Europejskiej przez zaangażowanych obywateli, korzystających z każdej możliwości wpływania na losy Europy.

Okazja, nadarzy się już wkrótce, 25 maja, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, o których opowiedział zebranym Łukasz Kempara, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, które ma swoją siedzibę również w Domu Europy.

Park Staromiejski



Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprosiły wrocławian do Parku Staromiejskiego. W namiocie obywatelskim można było uzyskać darmowe porady prawne, dowiedzieć się szczegółów o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskać odpowiedzi na wątpliwości związane z Unia Europejską.

W wydarzenie zaangażowali się także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kół naukowych i konsulatów honorowych. Przygotowali oni liczne atrakcje i gry dla dzieci i młodzieży.



Na scenie głównej odbyły się występy przygotowane przez grupy muzycznych w języku niemieckim, francuskim i angielski oraz pokazy tańca w wykonaniu min. dziecięcego zespołu Terne Romani Bacht (Młode Romskie Szczęście), tańca flamenco przedstawionego przez grupy taneczne z MDK Krzyki oraz tańca ognia w wykonaniu Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.

Lekcje Europejskie

Lekcje poprowadzone zostały przez Punkt Informacyjnym Unii Europejskiej w Domu Europy. Z możliwości skorzystały trzy grupy uczniów. Podobne lekcje organizowane są w Przedstawicielstwie regularnie. Zapisy pod numerem telefonu: tel. 71 324 0910 lub mailowo: regionalny-infopoint-euate [dot] pl (regionalny-infopoint-eu[at]e[dot]pl)



Przez trzy kolejne dni poprzedzające Dzień Europy z wizytą do szkół wybrał się także William Martin, długoletni pracownik Komisji Europejskiej. Bill rozmawiał z młodzieżą o wyborach do Parlamentu Europejskiego, sprawdzał ich wiedzę o Unii Europejskiej, znajomość symboliki europejskiej: flagi, hymnu oraz Dnia Europy. Szkoły, które odwiedził we Wrocławiu to liceum nr 8, liceum nr 30, gimnazjum nr 34 a także Miejski dom Kultury w dzielnicy Fabryczna. Na Dolnym Śląsku Bill wybrał się z wizytą do liceum w Wiązowie oraz liceum nr 13 w Strzelinie.

Europejski tramwaj



Ruszył spod Opery o 10:00 rano i do 16:00 przemierzał ulice Wrocławia, zachęcając do udziału w pikniku w Parku Staromiejskim. Wolontariusze z Europe Direct – Wrocław oraz zagraniczni studenci Programu Erasmus i Lane Kirkland rozmawiali z przechodniami o Europie, rozdawali publikacje Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także pokazywali swoje tradycje taneczne: w tramwaju zatańczyliśmy flamenco i zorbę.

Gra miejska



W Dniu Europy wzięliśmy także pod lupę inne tradycje krajów Unii Europejskiej. Uczestnicy gry, po otrzymaniu pakietu startowego w Parku Staromiejskim, przemierzyli ulice Wrocławia, m.in. Dzielnicę Czterech Świątyń, odwiedzili Ossolineum, Operę i wrocławskie Jatki. Koło pomnik Fredry przemawiali, jako posłowie do Parlamentu Europejskiego, poprowadzili eksperymenty naukowe i malowali ustami min. Wieżę Eiffela. Na wszystkich graczy czekał wielki finał z nagrodami w Domu Europy.

Debata: kogo obchodzi Europa?

Debatę poprowadził Hans Mund z inicjatywy społecznej Rock the Union, który przemierzył Europę rozmawiając z napotkanymi na swojej drodze ludźmi o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o to, co chcą zmienić w Europie. Wrocławska debata była okazją do zadawania pytań i wyrażenia swojego zdania na temat naszej dekady w Unii. Wrocławianie pytali także o wybory do Parlamentu Europejskiego, m.in. o kryteria doboru kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.



Hans zaznaczył, że w kraju demokratycznym, każdy ma możliwość reprezentowania społeczeństwa i to od samych obywateli zależy, kto zostanie wybrany. Mamy takich kandydatów, na jakich zasługujemy – podkreślał. Dlatego też potrzebne są głębsze reformy – dodał Bill Martin, drugi panelista debaty – reformy systemu edukacji, stałego informowania młodych ludzi o prawach i korzyściach, jakie daje nam przynależność do Unii Europejskiej. Tak, aby kolejne pokolenie było świadome Europy i odpowiedzialności za pokój i poszanowania w niej praw i swobód obywatelskich.

Nie zapominajmy także o naszej historii – dołączyła się do dyskusji Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej – nie traktujmy polskiej obecności w Unii, jako coś oczywistego. Za nami długa i trudna droga. Dziś możemy szczycić się europejskim obywatelstwem, zwłaszcza w dniu takim jak ten, ale nie zapominajmy, że przed nami dużo wyzwań.

Jednym z takich wyzwań, to gospodarka i sytuacja ekonomiczna naszego kraju. Uczestnicy debaty wyrazili swoje zaniepokojenie związane z kryzysem gospodarczym oraz pytali o praktyczne rozwiązania, jakie oferuje na tym polu Unia Europejska swoim obywatelom.

Obchody dnia Europy zorganizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. W tym roku do organizatorów dołączyło się także centrum informacyjne Europe Direct – Wrocław. Wolontariusze centrum podróżowali europejskim tramwajem i odpowiadali na pytania obywateli o Unię Europejską.

Przegapiłeś tegoroczne obchody Dnia Europy?

Nic straconego! Następny Dzień Europy za rok, 9 maja. Zapraszamy!

W mediach o Dniu Europy:

TVP Wrocław

Radio Wrocław

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 maja 2014
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce