Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 maja 2014Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 5 min

Dzień Europy w Wrocławiu

W Dniu Europy, 9 maja, działo się we Wrocławiu! Jeździliśmy europejskim tramwajem, debatowaliśmy o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, oglądaliśmy występy dziecięcych grup muzycznych w Parku Staromiejskim, a także wzięliśmy kraje...

main.jpg

Święto Dnia Europy organizowane jest co roku 9 maja, w dzień upamiętniający rocznicę ogłoszenia Deklaracji Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie. Jego deklaracja, zwana potem planem Schumana, doprowadziła do utworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Zobacz, jak obchodziliśmy ten szczególny dzień we Wrocławiu:

Europejskie śniadanie

W Domu Europy na europejskim śniadaniu spotkali się liczni goście, przedstawiciele władz miasta Wrocławia wraz z wiceprezydentem Adamem Grehlem oraz władz samorządowych w osobie wojewody Cezarego Przybylskiego, a także rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele współpracujących z nami instytucji, konsulatów oraz organizacji pozarządowych.Gości Domu Europy przywitała dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, Natalia Szczucka, która podkreśliła, jak szczególny jest rok 2014. Ostatnie 100 lat Europy było bardzo burzliwe i ważne jest, abyśmy o nim pamiętali - powiedziała dyrektor. W 2014 roku obchodzimy, bowiem setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej, 75. wybuchu drugiej, a kolejne dekady stały pod znakiem podziałów, które zaczęły być przełamywane dopiero 25 lat temu. Tym ważniejszą rolę odgrywa 10-lecie członkostwa Polski w Unii, którą hucznie świętowaliśmy parę dni temu.

Społeczeństwa, które nie znają swojej historii, są skazane na jej ponowne doświadczanie – kontynuowała – ja, jako Europejka nie chcę przeżywać kolejnych burzliwych lat, pełnych wojen i niepokoju. Dyrektor podkreśliła potrzebę budowania silnej Unii Europejskiej przez zaangażowanych obywateli, korzystających z każdej możliwości wpływania na losy Europy.

Okazja, nadarzy się już wkrótce, 25 maja, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, o których opowiedział zebranym Łukasz Kempara, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, które ma swoją siedzibę również w Domu Europy.

Park StaromiejskiPrzedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprosiły wrocławian do Parku Staromiejskiego. W namiocie obywatelskim można było uzyskać darmowe porady prawne, dowiedzieć się szczegółów o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskać odpowiedzi na wątpliwości związane z Unia Europejską.

W wydarzenie zaangażowali się także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kół naukowych i konsulatów honorowych. Przygotowali oni liczne atrakcje i gry dla dzieci i młodzieży.Na scenie głównej odbyły się występy przygotowane przez grupy muzycznych w języku niemieckim, francuskim i angielski oraz pokazy tańca w wykonaniu min. dziecięcego zespołu Terne Romani Bacht (Młode Romskie Szczęście), tańca flamenco przedstawionego przez grupy taneczne z MDK Krzyki oraz tańca ognia w wykonaniu Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.

Lekcje Europejskie

Lekcje poprowadzone zostały przez Punkt Informacyjnym Unii Europejskiej w Domu Europy. Z możliwości skorzystały trzy grupy uczniów. Podobne lekcje organizowane są w Przedstawicielstwie regularnie. Zapisy pod numerem telefonu: tel. 71 324 0910 lub mailowo: regionalny-infopoint-euate [dot] pl (regionalny-infopoint-eu[at]e[dot]pl)Przez trzy kolejne dni poprzedzające Dzień Europy z wizytą do szkół wybrał się także William Martin, długoletni pracownik Komisji Europejskiej. Bill rozmawiał z młodzieżą o wyborach do Parlamentu Europejskiego, sprawdzał ich wiedzę o Unii Europejskiej, znajomość symboliki europejskiej: flagi, hymnu oraz Dnia Europy. Szkoły, które odwiedził we Wrocławiu to liceum nr 8, liceum nr 30, gimnazjum nr 34 a także Miejski dom Kultury w dzielnicy Fabryczna. Na Dolnym Śląsku Bill wybrał się z wizytą do liceum w Wiązowie oraz liceum nr 13 w Strzelinie.

Europejski tramwajRuszył spod Opery o 10:00 rano i do 16:00 przemierzał ulice Wrocławia, zachęcając do udziału w pikniku w Parku Staromiejskim. Wolontariusze z Europe Direct – Wrocław oraz zagraniczni studenci Programu Erasmus i Lane Kirkland rozmawiali z przechodniami o Europie, rozdawali publikacje Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także pokazywali swoje tradycje taneczne: w tramwaju zatańczyliśmy flamenco i zorbę.

Gra miejskaW Dniu Europy wzięliśmy także pod lupę inne tradycje krajów Unii Europejskiej. Uczestnicy gry, po otrzymaniu pakietu startowego w Parku Staromiejskim, przemierzyli ulice Wrocławia, m.in. Dzielnicę Czterech Świątyń, odwiedzili Ossolineum, Operę i wrocławskie Jatki. Koło pomnik Fredry przemawiali, jako posłowie do Parlamentu Europejskiego, poprowadzili eksperymenty naukowe i malowali ustami min. Wieżę Eiffela. Na wszystkich graczy czekał wielki finał z nagrodami w Domu Europy.

Debata: kogo obchodzi Europa?

Debatę poprowadził Hans Mund z inicjatywy społecznej Rock the Union, który przemierzył Europę rozmawiając z napotkanymi na swojej drodze ludźmi o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o to, co chcą zmienić w Europie. Wrocławska debata była okazją do zadawania pytań i wyrażenia swojego zdania na temat naszej dekady w Unii. Wrocławianie pytali także o wybory do Parlamentu Europejskiego, m.in. o kryteria doboru kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.Hans zaznaczył, że w kraju demokratycznym, każdy ma możliwość reprezentowania społeczeństwa i to od samych obywateli zależy, kto zostanie wybrany. Mamy takich kandydatów, na jakich zasługujemy – podkreślał. Dlatego też potrzebne są głębsze reformy – dodał Bill Martin, drugi panelista debaty – reformy systemu edukacji, stałego informowania młodych ludzi o prawach i korzyściach, jakie daje nam przynależność do Unii Europejskiej. Tak, aby kolejne pokolenie było świadome Europy i odpowiedzialności za pokój i poszanowania w niej praw i swobód obywatelskich.

Nie zapominajmy także o naszej historii – dołączyła się do dyskusji Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej – nie traktujmy polskiej obecności w Unii, jako coś oczywistego. Za nami długa i trudna droga. Dziś możemy szczycić się europejskim obywatelstwem, zwłaszcza w dniu takim jak ten, ale nie zapominajmy, że przed nami dużo wyzwań.

Jednym z takich wyzwań, to gospodarka i sytuacja ekonomiczna naszego kraju. Uczestnicy debaty wyrazili swoje zaniepokojenie związane z kryzysem gospodarczym oraz pytali o praktyczne rozwiązania, jakie oferuje na tym polu Unia Europejska swoim obywatelom.

Obchody dnia Europy zorganizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. W tym roku do organizatorów dołączyło się także centrum informacyjne Europe Direct – Wrocław. Wolontariusze centrum podróżowali europejskim tramwajem i odpowiadali na pytania obywateli o Unię Europejską.

Przegapiłeś tegoroczne obchody Dnia Europy?

Nic straconego! Następny Dzień Europy za rok, 9 maja. Zapraszamy!

W mediach o Dniu Europy:

TVP Wrocław

Radio Wrocław

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 maja 2014
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce