Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 stycznia 2018Przedstawicielstwo w Polsce

Dziedzictwo z Klasą

Dziedzictwo kulturowe umacnia tożsamość narodową, tworzy poczucie wspólnoty europejskiej, a jednocześnie pozytywnie wpływa na gospodarkę – to wnioski płynące ze szkolenia, jakie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało dla...

Dziedzictwo z Klasą
W środę 31 stycznia 2018 roku w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (PKE) odbyło się szkolenie dla nauczycieli warszawskich szkół pt. "Dziedzictwo z Klasą", dotyczące Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego (ERDK).

Spotkanie oficjalnie otworzył Jacek Safuta, szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyli również Witold Naturski, szef wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej PKE, Ewa Rysińska z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Ewa Czarnecka z Międzynarodowego Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.

Celem szkolenia było przekazaniu nauczycielom praktycznych informacji i najlepszych sposobów nauczania o ERDK. Uczestnikom zaprezentowano m.in. scenariusze warsztatów dla młodzieży z wykorzystaniem m.in. gier planszowych. Nauczyciele będą mogli otrzymać z Narodowego Instytutu Dziedzictwa bezpłatne pomoce m.in. konspekty lekcji i książkę "Rozgryźć Dziedzictwo" - efekt pracy intelektualnej i dydaktycznej pedagogów z całego świata.

Dyrektor Safuta podkreślał, że decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiająca Rok Dziedzictwa Europejskiego pokazuje jak wielką wagę Europejczycy przykładają do kultury. Według badań Eurobarometru, 8 na 10 Europejczyków uważa dziedzictwo kulturowe za ważne nie tylko dla nich, ale również dla ich społeczności, regionu, państwa oraz całej Unii Europejskiej. Zdaniem Safuty, dziedzictwo umacnia tożsamość narodową, lokalną i regionalną, a z drugiej strony tworzy poczucie wspólnoty europejskiej. Ponadto, z dziedzictwa kulturowego wynika wiele korzyści ekonomicznych - 300 tysięcy osób pracuje w sektorze kultury, a ok. 8 milionów Europejczyków jest pośrednio związanych z tym sektorem.
Witold Naturski wyjaśniał rolę Międzynarodowego Centrum Kultury w realizacji ERDK. Jako instytucja z prawie 30-letnim stażem MCK wydaje się być najlepszym wyborem na ogólnopolskiego koordynatora obchodów. Centrum jest znane z działań na rzecz dziedzictwa kulturowego - obecnie pracuje nad stworzeniem tematycznej książki dla dzieci w wieku 6-8 lat. Naturski podkreślił, że ERDK to też okazja by odczarować pojęcie dziedzictwa, które tradycyjnie kojarzy się z monumentalnymi zabytkami. - Obecnie chcemy używać pojęcia "dziedzictwo" w znacznie szerszym rozumieniu, co ma odzwierciedlać jego mnogość, również tego lokalnego jak i niematerialnego i cyfrowego – powiedział Witold Naturski.

Joanna Sanetra-Szeliga (MCK) podkreśliła, że ERDK to szansa na wydobycie wartości, które łączą Europejczyków. - Pierwszy raz obserwujemy, że dziedzictwo kulturowe jest tak doceniane. Powstała świadomość, że to nie jest obciążenie dla budżetów, ale szansa na rozwój całych społeczności. Możemy pokazać różnorodność Europy, czyli to co dotyczy każdego z nas i definiuje naszą tożsamość. Obecnie, zaczynamy też patrzeć na dziedzictwo kulturowe z perspektywy bardzo praktycznych wartości, takich jak kreowanie miejsc pracy, jak również na proces kreowania, tego co chcemy zbudować i przekazać następnym pokoleniom – powiedziała Sanetra-Szeliga.

MCK zachęca do ubiegania się o patronat ERDK. Aby otrzymać patronat i tym samym wpisać wydarzenie poświęcone kulturze w program obchodów wystarczy wypełnić wniosek online.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 stycznia 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce