Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy27 stycznia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Długa podróż do domu

Zdjęcia i filmy dokumentujące historię uchodźców z Palestyny na Bliskim Wschodzie można oglądać na wystawie pt. "Długa podróż" w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To bezcenne archiwum, wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata", ukazuje pomysłowość...

170127_unrwa.jpg


Od czasu powstania w 1949 roku UNRWA, agenda ONZ świadczącą pomoc dla milionów uchodźców z Palestyny na Bliskim Wschodzie, gromadzi zdjęcia i filmy ukazujące różne aspektów życia i historię uchodźców z Palestyny – od ucieczki w 1948 r. do rozpoczęcia zamieszek w 2000 r. na okupowanych terytoriach palestyńskich i trwającego konfliktu w Syrii. Prezentowana w Warszawie ekspozycja została zorganizowana dzięki wsparciu Unii Europejskiej i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Komisarz Generalny UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) Pierre Krähenbühl, który otworzył wystawę w BUW, podkreślał, że ekspozycja pokazuje losy ludzi o których mówi się coraz rzadziej – "W dzisiejszym świecie palestyńscy uchodźcy są zapomniani. Wystawa na Uniwersytecie to fantastyczna okazja, by sportretować ich los i pokazać go poprzez liczne zdjęcia z naszych archiwów. Dzięki temu można pokazać ich udrękę ale i to, co osiągnęli. Na fotografiach mamy bowiem także pomoc, jaką Palestyńczycy wzajemnie sobie okazywali."

Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda powiedział na otwarciu, że cieszy się, że ekspozycja zawitała do Polski. "Ta wystawa pozwala wyobrazić sobie, jak świat mógłby wyglądać, gdyby nie działały organizacje międzynarodowe." – mówił dyrektor Prawda – "To tylko jeden z przykładów trwającej od 46 lat współpracy UE i UNRWA na Bliskim Wschodzie. Obecnie UE jest nie tylko największym darczyńcą Agencji, ale także największym sojusznikiem w czasach, kiedy ciągle nie ma trwałego i sprawiedliwego rozwiązania trudnej sytuacji palestyńskich uchodźców."Dyrektor przypomniał, że Unia Europejska wspiera Agencję w jej misji, a dzięki środkom unijnym finansowane są programy w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, wsparcia przedsiębiorczości i wzmacnianiu praworządności. Tylko w ubiegłym roku Unia przekazała UNRWA 82 miliony euro, a w sumie 290 milionów euro na pomoc palestyńskim uchodźcom.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 stycznia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce