Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy17 października 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

DiscoverEU – nowa szansa

Po sukcesie pierwszej edycji DiscoverEU, 29 listopada 2018 r. rusza nowa edycja konkursu Komisji Europejskiej. Nagrodami będą 12 tysięcy dodatkowych bezpłatnych biletów dla osiemnastolatków, którzy chcą lepiej poznać Europę. - Cieszę się, że będziemy...

DiscoverEU – nowa szansa

Do 11 grudnia 2018 r. wszyscy osiemnastolatkowie w UE będą mogli ubiegać się o darmowy bilet na podróżowanie po Europie w okresie od 15 kwietnia do 31 października 2019 r. Z pierwszej edycji DiscoverEU skorzystały tysiące młodych ludzi. Uczestnicy, którzy nie znali się wcześniej, nawiązali ze sobą kontakt za pomocą mediów społecznościowych i podróżowali w grupach od miasta do miasta lub odwiedzali się w swoich miejscach zamieszkania.

Komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, powiedział: - Tego lata około 15 tys. osiemnastolatków wyruszyło w podróż po całej UE. Mieli okazję sami przekonać się, jak to jest być Europejczykiem. Mogli odkryć różnorodność i bogactwo kulturowe Europy, a także poznać ludzi z całej UE. Usłyszeliśmy wiele wspaniałych historii od uczestników konkursu. Cieszę się, że będziemy mogli zaoferować to doświadczenie kolejnym młodym ludziom w przyszłym roku!

Kto może wziąć udział w konkursie i w jaki sposób?

  • 31 grudnia 2018 r. kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat i mieć czas na wyjazd w okresie od 15 kwietnia do 31 października 2019 r. Podróż może trwać maksymalnie 30 dni.
  • Osoby zainteresowane udziałem z konkursie muszą wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego.
  • Zgłoszenia oceni specjalna komisja, która wybierze laureatów.
  • Uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni o wynikach prac komisji w połowie stycznia 2019 r.

Laureaci będą mogli podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób. Uczestnicy podróżują przeważnie koleją. Jednak aby dotrzeć do najodleglejszych i najtrudniej dostępnych zakątków kontynentu, mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach, także będą mieli szansę na udział w tym projekcie.

Otwarcie drugiej edycji DiscoverEU ogłosił dziś komisarz Tibor Navracsics na spotkaniu z przedstawicielami młodzieży, sektora edukacji, transportu i turystyki, oraz młodymi ludźmi, którzy wzięli udział w tej inicjatywie latem tego roku. Spotkanie to przyczyniło się do zwiększenia skuteczności i dostępności inicjatywy DiscoverEU w przyszłości. Do dyskusji na temat poprawy integracji społecznej w przyszłych edycjach DiscoverEU zachęcono również takie organizacje jak Europejska Sieć Walki z Ubóstwem.

Co dalej?

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie inicjatywą DiscoverEU i doświadczeniami, jakie ona oferuje młodym ludziom w całej UE, Komisja Europejska zaproponowała przeznaczyć na nią 700 mln euro w ramach przyszłego programu Erasmus w przyszłym długoterminowym budżecie UE po 2020 r. Jeżeli Parlament Europejski i Rada osiągną porozumienie w sprawie tego wniosku, dodatkowe 1,5 mln osiemnastolatków będzie mogło podróżować w latach 2021–2027.

Kontekst

Program DiscoverEU rozpoczął działanie w czerwcu. Jego budżet na 2018 r. wynosił 12 mln euro. Jak dotąd dał on możliwość podróżowania po Europie ponad 15 tys. młodych ludzi. W tym roku, który jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach odbywających się w ramach obchodów europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W trakcie pierwszej edycji od 9 lipca do 30 września 2018 r. bilety trafiły do około 15 tys. uczestników ze wszystkich krajów UE. Liczba biletów dla każdego kraju została ustalona w oparciu o odsetek jego mieszkańców w stosunku do ogólnej liczby ludności Unii Europejskiej. Laureaci konkursu mieli okazję podróżować przez 30 dni indywidualnie lub w grupie składającej się z maksymalnie pięciu osób. Odwiedzili co najmniej jedno państwo członkowskie UE.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
17 października 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce