Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 stycznia 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

DiscoverEU czyli odkrywaj Europę!

Ponad 14 tys. osiemnastolatków otrzyma bilety w drugiej edycji projektu DiscoverEU. To inicjatywa Komisji Europejskiej, która umożliwia młodzieży poznawanie Europy. Uczestnicy będą podróżować przez 30 dni w okresie od 15 kwietnia do 31 października...

DiscoverEU: ruszaj poznawać Europę!

Druga runda inicjatywy Komisji Europejskiej DiscoverEU przyciągnęła zgłoszenia od prawie 80 tys. młodych ludzi ze wszystkich państw członkowskich UE w okresie dwóch tygodni, który zakończył się w dniu 11 grudnia 2018 r. 14 536 młodych Europejczyków zostało wybranych na podstawie kryteriów kwalifikacji i z uwzględnieniem liczby biletów przyznanych poszczególnym państwom członkowskim UE.

Komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, powiedział: - Wspaniale jest widzieć, jak młodzi Europejczycy wykorzystują DiscoverEU, by poznać swój kontynent. W sumie w dwóch rundach, które odbyły się w 2018 r., zgłosiło się prawie 180 tys. młodych ludzi z całej Europy, a dzięki tej inicjatywie już około 30 tys. młodych ludzi będzie miało okazję zapoznać się z europejskimi kulturami i tradycjami oraz nawiązać kontakty z innymi podróżnymi i z odwiedzanymi społecznościami. Inspirujące jest widzieć, jak młodzi ludzie odkrywają Europę w trakcie osobistej podróży. DiscoverEU pozwala im zaplanować swoje własne podróże, podzielić się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych i nawiązać nowe przyjaźnie.

Organizatorzy skontaktują się teraz ze zwycięzcami drugiej rundy, aby mogli już rezerwować bilety. Uczestnicy będą mogli podróżować w pojedynkę lub w grupie do pięciu osób w okresie od 15 kwietnia do 31 października 2019 r. przez okres do 30 dni. Większość z nich będzie podróżować koleją, a w wyjątkowych przypadkach będzie możliwość skorzystania z innych środków transportu.

Wraz z biletem DiscoverEU przed wyjazdem młodzi ludzie otrzymają wskazówki oraz będą mieć możliwość kontaktowania się z sobą poprzez media społecznościowe. Będą oni również informowani o przyznanych im specjalnych udogodnieniach, na przykład obniżkach cen biletów do muzeów lub obiektów kulturalnych, możliwości udziału w szkoleniach lub imprezach powitalnych organizowanych przez mieszkańców odwiedzanych miast.

Kontekst

DiscoverEU to łatwo dostępna i prosta możliwość zdobycia nieformalnych doświadczeń z podróży dla młodych osób podróżujących w pojedynkę lub w małej grupie, w tym pochodzących ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Inicjatywa ta daje osiemnastolatkom szansę poznania europejskiego dziedzictwa kulturowego i różnorodności, nawiązania znajomości z innymi młodymi ludźmi oraz dowiedzenia się o ich europejskiej tożsamości. Została ona zainicjowana w czerwcu 2018 r. w następstwie wniosku Parlamentu Europejskiego dotyczącego działania przygotowawczego o budżecie w wysokości 12 mln euro w 2018 r. W pierwszej rundzie możliwość podróżowania po Europie otrzymało około 15 tys. młodych ludzi. Na 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził kwotę 16 mln euro na rzecz inicjatywy DiscoverEU. Komisja planuje rozpocząć kolejną rundę zgłoszeń w lecie 2019 r. W odpowiednim czasie na Europejskim Portalu Młodzieżowym zostaną ogłoszone konkretne daty i dalsze informacje.

W maju 2018 r. Komisja zaproponowała 700 mln na rzecz DiscoverEU w ramach przyszłego programu Erasmus+ w kontekście kolejnego budżetu długoterminowego UE na lata 2021-2027. Jeżeli Parlament Europejski i Rada wyrażą na to zgodę, w okresie tych siedmiu lat taką podróż będzie mogło odbyć dodatkowe 1,5 mln osiemnastolatków.

Komisja pracuje nad rozwinięciem DiscoverEU w jeszcze bardziej wartościowe i integracyjne doświadczenie edukacyjne dla młodych Europejczyków. W tym celu Komisja dąży do zwiększenia wpływu tej inicjatywy i dalszego jej ulepszenia na podstawie zainteresowań okazanych przez podróżującą młodzież oraz informacji zwrotnych od tej młodzieży i głównych zainteresowanych stron.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 stycznia 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce