Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 maja 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Dialog Obywatelski z Pierwszym Wiceprzewodniczącym KE

„Demokracja polega na zaangażowaniu”- pod takim hasłem we Frankfurcie nad Odrą odbył się pierwszy transgraniczny Dialog Obywatelski. Do zrewitalizowanego dworca kolejowego przyjechało prawie 300 obywateli z Polski i Niemiec, aby wspólnie z Fransem...

Dialog Obywatelski z Pierwszym Wiceprzewodniczącym KE
Dialog poprzedził krótki wywiad z Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Berlinie, Richardem Kuhnelem, Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Markiem Prawdą oraz Prezesem Fundacji Bertelsmana, Aartem de Geus. Następnie na scenie pojawili się uczestnicy Dialogu Obywatelskiego: Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Polak i Minister Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgii, Stefan Ludwig. Dialog został podzielony na trzy bloki tematyczne. Każdy rozpoczynał się od prezentacji pytań studentów, a kończył dyskusją uczestników.


Pierwszy blok koncentrował się wokół odpowiedzi na pytanie „Co tak naprawdę jest spoiwem Europy?”. Paneliści zwrócili uwagę, na wartości europejskie, dzięki którym możemy zachować jedność Unii Europejskiej. Wiceprzewodniczący Timmermans wspomniał także o ochronie prawa do prywatności, podkreślając jego znaczenie: „W Europie ochrona danych osobowych to nie jest kwestia tylko ekonomiczna, ale także moralna”. Wyraził także nadzieję, iż wprowadzone w UE prawodawstwo dotyczące ochrony danych osobowych będzie kiedyś obowiązywać na całym świecie.
W trakcie trwania drugiego bloku paneliści i uczestnicy wspólnie debatowali nad przyszłością Europy. Studenci podkreślili, iż w Europie należy zwrócić szczególną uwagę na zasadę równości. Stwierdzili także, iż należy poszerzyć ofertę oświatową oraz zapewnić obywatelom bezpłatne kursy języków UE. Ponadto, zapytano także o przyszłość programu Erasmus +. Przewodniczący Timmermans uspokoił obawy i zapewnił, że program zostanie rozszerzony, a każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł z niego skorzystać. Następnie paneliści wyszli do publiczności, aby móc osobiście porozmawiać z uczestnikami Dialogu. Słuchacze podkreślili, że jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Unią Europejską są kwestie socjalne. Podsumowaniem przedostatniej części Dialogu Obywatelskiego było zdanie wypowiedziane przez Przewodniczącego Fransa Timmermansa, iż „Jesteśmy Unią solidarną, albo w ogóle nie jesteśmy Unią”.


Trzeci blok dotyczył zaangażowania obywateli w działalność Unii Europejskiej. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, Marek Prawda podkreślił, iż „Unię wymyśliły pokolenia, które miały złe wspomnienia z przeszłości. Nie może być ona tylko dla ludzi starszych, trzeba wymyślić Unię na nowo, nadać jej nowy sens.” Studenci pytali natomiast o niską frekwencją w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Timmermans stwierdził, że w przyszłorocznym głosowaniu sytuacja ulegnie poprawie, ponieważ obywatele widzą, że Unia zajmuje się istotnymi dla nich sprawami takimi jak: bezpieczeństwo, migracje czy kwestie socjalne. Padło także pytanie dotyczące przyszłości strefy euro. Wiceprzewodniczący stwierdził, iż sytuacja gospodarcza jest coraz lepsza oraz wyraził nadzieję, na rychłe przystąpienie Polski do strefy euro.
Po zakończeniu Dialogu Obywatelskiego uczestnicy mieli szansę kontynuować rozmowy w kuluarach. Swoje stoiska zaprezentowali Europe Direct we Frankfurcie oraz Fundacja Bertelsmana- Aartem de Geus. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu wystawiło także swoje stoisko, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników Dialogu. Znalazło się tam wiele ciekawych publikacji dotyczących działalności Unii Europejskiej, a także broszury informacyjne dotyczące Funduszy Europejskich, materiały dla dzieci oraz gadżety z unijnymi symbolami. Uczestnicy wyrazili również zainteresowanie prowadzonymi przez Punkt Informacyjny UE we Wrocławiu lekcjami europejskimi.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 maja 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce