Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 września 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Dialog o przyszłości i bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo, obronność, przyszłość UE – to zagadnienia, jakie najszerzej omawiano podczas piątkowego spotkania z Elżbietą Bieńkowską. 8 września komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw...

170909_dialog_main.jpg


Niektóre (prawicowe) media wykorzystały jednak relacje tygodnika "Der Spiegel" do ataku na Komisarz Bieńkowską, której zarzucono krytykowanie Polski w niemieckiej prasie bez sprawdzenia pochodzenia cytatów. Komisarz Bieńkowska nie udzielała wywiadu na temat sytuacji w Polsce tygodnikowi "Der Spiegel", a więc informacje podawane przez niektóre polskie media są nieprawdziwe.

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, umożliwiająca bezpośredni kontakt z obywatelami, poznanie ich opinii oraz reagowanie na uwagi. Krakowskie spotkanie zatytułowane "Bezpieczniejsza Polska, bezpieczniejsza Europa, bezpieczniejsi obywatele" zgromadziło młodzież, przedstawicieli samorządów, posłów oraz senatorów. Otworzyła je Anna Szymańska-Klich – prezes Zarządu Fundacji Instytutu Studiów Strategicznych w Krakowie, współorganizującej wydarzenie.

Elżbieta Bieńkowska, w Komisji zajmująca się rynkiem wewnętrznym, przemysłem i przedsiębiorczością, rozpoczęła spotkanie od wyjaśnienia nowej koncepcji współpracy unijnej w dziedzinie obronności. Opowiadała o powstającym programie oraz o środkach na proponowany fundusz obronny. Zaznaczyła, że będzie to kolejna istotna kwestia jednocząca państwa członkowskie. Dużo uwagi poświęciła scenariuszom na przyszłość Unii Europejskiej, między innymi najmniej korzystnej dla Polski wizji Europy dwóch prędkości.

Chcesz wiedzieć co mówiła komisarz Bieńkowska? Obejrzyj przebieg spotkania w Krakowie.

Po dialogu nastąpiła seria pytań. Uczestnicy spotkania prosili o rozwinięcie wątku scenariuszy na przyszłość Europy. Rozmawiano też o konsekwencjach nowego programu na rzecz obronności dla Polski. Komisarz podkreślała, że nie jest to program skierowany wyłącznie do dużych krajów. Dodała, że jednym z jego beneficjentów mają być średnie przedsiębiorstwa, co stanowi dużą szansę dla Polski. Bieńkowska opowiadała również o współpracy UE i NATO. Nie zabrakło też pytań dotyczących Brexitu, imigrantów, uchodźców oraz terroryzmu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 września 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce