Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy4 marca 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Dialog o przyszłości europejskiego rolnictwa

O realizacji polskiej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej, wyzwaniach, z jakimi mierzy się polski i europejski rolnik oraz producent żywności, a także o tym, jak polski rząd wykorzystuje środki z nowej...

Dialog o przyszłości europejskiego rolnictwa
W jakim stopniu Wspólna Polityka Rolna uwzględnia polską politykę rolną? Jakie wyzwania postawiła przed Polską? Jak do tej pory przebiega jej realizacja? Te kwestie były przedmiotem debaty w trakcie II edycji Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, z udziałem komisarza UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Wśród priorytetów dla Polski Phil Hogan widzi wzrost innowacyjności i konkurencyjności sektora produkcji żywności, zarządzanie zasobami naturalnymi i działania na rzecz klimatu, jak również wspieranie gospodarki rolnej poprzez rozwój lokalnej infrastruktury, inwestowanie w kulturę, usługi publiczne oraz tworzenie i ochronę miejsc pracy. Podkreślał, że rolnictwo musi być częścią zrównoważonego rozwoju, a rolnicy muszą się do tego przygotować i muszą zmierzyć się z wyzwaniami, które przed nimi stoją.

Komisarz Hogan odpowiadał również na pytania związane z sytuacją rolników w Polsce i UE po Brexicie i ewentualnością braku porozumienia co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Zapewnił, że Komisja Europejska jest przygotowana na wszystkie scenariusze i ma adekwatne narzędzia i zasoby do wspierania agrobiznesu po Brexicie. - UE także poza swoimi granicami poszukuje kolejnych rynków zbytu. Aby wykorzystać nadwyżki żywności w wysokości 20 mld EUR, Unia Europejska zawarła specjalną umowę z Japonią, której realizacja nastąpi w maju - wskazał Phil Hogan.
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE na inwestycje w polski sektor rolniczy w latach 2014-2020 desygnowano 32 miliardy euro.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego realizację Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce należy stale rozwijać i wzmacniać. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapytany o realizację zapisów WPR wyraził zadowolenie, że to, co łączy opozycję i rządzących, to troska o los polskich rolników i najwyższą jakość polskiej żywności. Poruszył on również główne problemy mające wpływ na dochody rolników: brak stabilności, wynikający m.in. z coraz częstszego występowania anomalii pogodowych, a także nieuczciwą konkurencję. Podkreślał, że są 3 filary bezpieczeństwa dla UE: militarne, energetyczne oraz żywności, i to ostatnie, jak mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, powinno być gwarantowane właśnie przez WPR.
Rozmawiano także o głośnej ostatnio głośną sprawie dotyczącej eksportowej wołowiny, pochodzącej od chorych krów. Premier Morawiecki zapowiedział, że wprowadzone zostaną dodatkowe mechanizmy zabezpieczające i usprawniające kontrole weterynaryjne tak, aby w przyszłości tego typu incydenty nie miały już miejsca. Premier podniósł także temat rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń i dodał, że Polska jest dla UE naturalną granicą obrony przed nią i tylko dzięki ścisłej współpracy i zwiększonym wsparciu finansowym ze strony struktur europejskich będzie można zatrzymać jej rozwój na terenie całej Europy.

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa KE, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy europejskie. Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 r. Podczas dialogów komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przedstawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania Unii.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
4 marca 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce