Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 kwietnia 2017Przedstawicielstwo w Polsce

Debata oksfordzka: starcie o Brexit

"Brexit to realna szansa na wzmocnienie Unii Europejskiej?" Krakowscy studenci już zdecydowali! W czwartek 6 kwietnia w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym odbyła się pierwsza Debata Finałowa projektu Team Europe & the art of debate. Decyzją...

170407_relacja_krakow_main.jpg
Od początku debata była wyrównana i zacięta. Pierwsza mówczyni znakomicie zobrazowała zjawisko "twardego" Brexitu i zarysowała linię argumentacyjną drużyny. Z drugiej strony opozycja starała się nakreślić panujące w Europie nastroje i precedensowość decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Padło wiele interesujących i merytorycznych argumentów dotyczących możliwych skutków prawnych, ekonomicznych oraz społecznych, jakie niesie za sobą Brexit.
Pomimo fenomenalnej mowy kontrargumentacyjnej w wykonaniu Bartłomieja Janiczaka – trzeciego mówcy opozycji – ostatecznie szala zwycięstwa nieznacznie przechyliła się na stronę drużyny propozycji, która przekonała jurorów swoim spokojem, mocnymi argumentami i wzorcowym podsumowaniem czwartej mówczyni.
Debata wzbudziła także wiele emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności, która po zakończeniu głównej części wystąpień, mogła zadawać pytania wszystkim mówcom.
Zwycięska drużyna przygotowywała się do debaty pod opieką eksperta sieci Team Europe prof. dr hab. Janusza Węca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W nagrodę weźmie udział w wyjeździe studyjnym do Brukseli, zorganizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Pojedzie wraz z najlepszymi drużynami z pozostałych sześciu miast, w których przeprowadzone zostaną Debaty Finałowe.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie: http://ksmowcow.pl/teameurope.html. Najbliższy finał Team Europe & the art of debate odbędzie się w poniedziałek 10 kwietnia w Warszawie.

Kontakt:

Projekt "Team Europe & the art of debate" organizowany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 kwietnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce