Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 8 grudnia 2016
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 3 min

Cykl debat o tożsamości europejskiej

Jakie jest Twoje ID? Jak rozumiemy wartości Unii Europejskiej? Czy inność jest powodem do nienawiści? To tylko kilka z wielu pytań, jakie pojawiły się podczas cyklu debat z elementami warsztatowymi w ramach projektu „Jakie jest Twoje ID?”...

main.jpg


Debaty zostały zorganizowane przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Fundację Evens, we współpracy z Wydziałem Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Gościem Honorowym wszystkich debat był Bogusław Stanisławski - działacz społeczny, zajmujący się prawami człowieka, inicjator i członek władz organizacji pozarządowych. W spotkaniu na DSW wziął udział także dr Ziad Abou Saleh – socjolog, Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku, ekspert do spraw dialogu, a gościem debaty


na Uniwersytecie Wrocławskim była Agnieszka Mikulska - Jolles - etnolożka i antropolożka kultury z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zajmująca się problematyką dyskryminacji i integracji mniejszości i migrantów. Trenerzy Marcin John i Mateusz Konieczny prowadzili uczestników przez wszystkie debaty i zajęcia warsztatowe. Uczestników spotkań powitały Dagna Lewandowska z Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Magdalena Braksator, koordynatorka projektu „Jakie jest Twoje ID?”.



Dnia 5 grudnia na Dolnośląskiej Szkole Wyższej odbyła się debata „Od obywatelstwa do społeczeństwa”, na której poddano refleksji znaczenie obywatelstwa europejskiego. Dzień później debata odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a jej temat „Od nienawiści do wartości” zachęcił do refleksji wielu studentów zgromadzonych na wspólnej dyskusji. Dnia 7 grudnia odbył się warsztat dla uczniów gimnazjum i liceum zatytułowany „Inność - powodem do nienawiści?”. Celem warsztatu było zachęcenie młodzieży do przyjrzenia się znaczeniu różnych wartości w kontekście aktualnych wydarzeń́ politycznych i społecznych, w tym wzrostu tendencji nacjonalistycznych, nienawiści wobec osób przybywających do Polski i Europy.



W pierwszej części każdego z trzech wydarzeń zaproszeni goście i eksperci opowiadali o swoich doświadczeniach. Odnosili się do kwestii dyskryminacji, mowy nienawiści oraz wpływu mediów na opinię publiczną. Poruszyli również kwestie związane z istnieniem utartych stereotypów i uprzedzeń. Publiczność została zaproszona do dyskusji i refleksji nad fragmentami filmu dokumentalnego „I am Europe?”, przedstawiającym Europę jako „miejsce spotkań”, mozaikę różnorodności. W drugiej części spotkań miała miejsce dyskusja na temat tego, w jakim stopniu wartości Unii Europejskiej, takie jak poszanowanie godności ludzkiej, wolność, równość, solidarność, demokracja i sprawiedliwość, są wartościami prawdziwymi i uniwersalnymi. Zdania uczestników były podzielone. W dyskusji o stereotypach padały pytania na temat tego, co kryje się pod pojęciem „my” i kto ma prawo do kategoryzowania innych osób.



Jedną z wiadomości, którą starali się przekazać goście honorowi było to, że nie możemy ulegać stereotypom i oceniać innych w kategoriach zewnętrznych lub uogólnień. Nie możemy kierować się hierarchicznym poglądem na świat. Piramida nienawiści zaprezentowana przez trenerów pokazała, że tylko kilka kroków dzieli mowę nienawiści od całkowitej eksterminacji. Nienawiść zaczyna się wraz z negatywnym komentarzem, kiedy nadużywając wolności słowa wkraczamy na obszar wolności drugiego człowieka, a kolejnym etapem jest unikanie, następnie dyskryminacja, ataki fizyczne oraz eksterminacja. Przemówienia zaproszonych ekspertów spotkały się z wieloma pytaniami i przemyśleniami uczestników podczas dyskusji.



W spotkaniach organizowanych przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundacji Evens wraz z Wydziałem Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego wzięło udział ponad 170 osób.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 grudnia 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce