Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

COVID-19: Europa koordynuje działania

Zdecydowana i skoordynowana reakcja na poziomie europejskim, przy wykorzystaniu doświadczeń włoskich władz w walce pandemią koronawirusa COVID-19 były tematem wideokonferencji przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i premiera Włoch Giuseppe Conte...

Koordynacja

Wspólne oświadczenie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i premiera Republiki Włoskiej Giuseppe Conte po wspólnej wideokonfrencji 11 marca 2020 r.

Koronawirus jest globalnym kryzysem, który wymaga silnej, solidarnej i skoordynowanej reakcji europejskiej.

• Włochy są obecnie na pierwszym froncie w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa i stoją w obliczu bezpośrednich konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

• Działania podejmowane przez każde państwo członkowskie mają wpływ na resztę krajów UE.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen wyraziła uznanie dla wysiłków podjętych przez rząd włoski i zwróciła uwagę na społeczne i gospodarcze obciążenia jakie obecny kryzys przynosi obywatelom. Szefowa KE oraz premier Conte zgodzili się, że należy wyciągnąć wnioski z doświadczeń zdobytych we Włoszech, aby pomóc w kierowaniu polityką europejską.

Premier Conte z zadowoleniem przyjął zobowiązanie przewodniczącej Komisji Europejskiej do podjęcia natychmiastowych działań, przy zastosowaniu adekwatnych środków.

Przewodnicząca KE oraz włoski premier wymienili również poglądy na temat wyników telekonferencji EUCO oraz na temat wytycznych, które Komisja przyjmie do końca tygodnia. Dotyczą one w szczególności sposobu zastosowania elastyczności w kontekście Paktu Stabilności i Wzrostu oraz świadczenia pomocy państwowej.

Ponadto oboje zgodzili się co do znaczenia podjęcia szybkich działań w następujących obszarach:

• udostępnianie wszystkich istotnych informacji dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa i przyjętych środków;

• utworzenie dedykowanego zespołu naukowców na poziomie UE, który pomoże koordynować wysiłki i harmonizować interwencje;

• wzmożenie wysiłków w zakresie badań;

• koordynacja produkcji i dystrybucji sprzętu medycznego oraz środków farmaceutycznych, a także wezwanie do przedyskutowania wszelkich środków ograniczających - w pierwszej kolejności na szczeblu europejskim, tak aby niezbędne dostawy trafiały tam, gdzie są najbardziej potrzebne, aby rynek wewnętrzny działał prawidłowo oraz żeby uniknąć wszelkich nieuzasadnionych przeszkód.

Premier Conte z zadowoleniem przyjął pozytywne podejście Komisji i jej zamiar wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów w celu zaradzenia ekonomicznym konsekwencjom kryzysu związanego z koronawirusem. Wyraził również uznanie co do otwartości Komisji na rozpatrywania włoskich wniosków z otwartym i konstruktywnym podejściem.

Komisja potwierdziła, że elastyczność zawarta w Pakcie Stabilności i Wzrostu zostanie w pełni wykorzystana. Zastosowany zostanie również system pomocy państwowej w wyjątkowych okolicznościach.

Komisja ogłosiła ustanowienie specjalnej inicjatywy na rzecz płynności inwestycyjnej. Szczegóły techniczne dotyczące finansowania i ogólnego funkcjonowania tej inicjatywy zostaną wyjaśnione w ciągu najbliższych dni.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce