Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy4 maja 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Brexit – pierwszy etap

Kolegium komisarzy przekazało Radzie zalecenie do rozpoczęcia negocjacji z Wielką Brytanią na podstawie art. 50. Zawiera ono projekt wytycznych negocjacyjnych. To mandat prawny, który opiera się na wytycznych politycznych przyjętych 29 kwietnia przez...

170504_barnier_main.jpg

Odzwierciedla on dwuetapowe podejście zaproponowane przez przywódców 27 państw członkowskich, uwzględniając w pierwszej kolejności kwestie niezbędne do zapewnienia dobrze zorganizowanego wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii.

Wytyczne negocjacyjne obejmują cztery główne obszary. Głównym priorytetem negocjacji jest ochrona statusu i praw obywateli – obywateli UE-27 w Zjednoczonym Królestwie i obywateli Zjednoczonego Królestwa w UE-27 – a także ich rodzin. W zaleceniu Komisji jest wyraźnie mowa o tym, że umowa dotyczącą zasad porozumienia finansowego musi być gotowa zanim rozpocznie się drugi etap negocjacji. Negocjacje nie powinny w żaden sposób być sprzeczne z tzw. porozumieniem wielkopiątkowym. Trzeba znaleźć rozwiązania, które pozwolą uniknąć twardej granicy na wyspie Irlandii. Należy wypracować ustalenia w kwestii rozstrzygania sporów i zarządzania umową o wystąpieniu.

Michel Barnier, unijny negocjator do spraw negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem na podstawie art. 50, powiedział: - Wydane zalecenie pozwala nam zapewnić, aby wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej następowało w dobrze zorganizowany sposób. Leży to w interesie nas wszystkich. Rozpoczniemy konstruktywne negocjacje, jak tylko Zjednoczone Królestwo będzie gotowe.

Dalsze działania

Dzisiejsze zalecenie zostanie przesłane Radzie, która ma je przyjąć na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w dniu 22 maja br.

Kontekst

29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo powiadomiło Radę Europejską o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej. W dniu 29 kwietnia 2017 r Rada Europejska przyjęła wytyczne polityczne. Negocjacje będą na każdym etapie prowadzone w świetle wytycznych Rady Europejskiej i zgodnie z wytycznymi negocjacyjnymi Rady, przy należytym uwzględnieniu rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 5 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
4 maja 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce