Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy27 czerwca 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Biznesowe spotkanie w Ostrawie

O problemach z pozyskiwaniem pracowników na rynkach pracy w Czechach, Polsce i na Słowacji oraz bezpieczeństwie energetycznym tych krajów rozmawiali w Ostrawie uczestnicy XXIII Spotkania Biznesu. Wzięli w nim udział m.in. przedsiębiorcy z Polski...

170627_biznes_main.jpg


Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Urzędzie Miasta w Ostrawie oraz ogrodach Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie. Współorganizatorem XXIII Spotkania Biznesu był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole.

Dyrektor Czesko-Polskiej Izby Handlowej Magdalena Holeksová wyjaśniała jeszcze przed tym wydarzeniem, że brak rąk do pracy to temat żywy w każdym z krajów. - Dlatego postanowiliśmy go podjąć – zaznaczyła.Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, który wziął udział w Spotkaniu, wskazał że zdaniem panelistów z Polski, Czech i Słowacji nie tylko brakuje pracowników, których można sprowadzać np. z zagranicy, ale przede wszystkim brakuje dobrze przygotowanych kandydatów do pracy. – To problem istniejący we wszystkich trzech krajach, wynikający z niedostosowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. Był głównym motywem naszych rozmów w Ostrawie. A że każde z państw różnie sobie z tym radzi, to warto wymieniać doświadczenia – mówił.

Dopytywany o to, jakie działania powinny być podejmowane, by rozwiązać problem braku wykształconych na potrzeby przedsiębiorców młodych ludzi, wskazał m.in. potrzebę tworzenia powiązań między lokalnym biznesem a szkołami zawodowymi; realizacji takich projektów jak Opolski Program Stażowy OCRG oraz wdrażania tzw. kształcenia dualnego.O kształceniu dualnym mówił także Jiri Germanic, do niedawna dyrektor Izby Gospodarczej w Opawie, a także członek międzyrządowych komisji ds. współpracy transgranicznej. – Potrzebna jest nam też w Czechach reforma systemu kształcenia zawodowego i technicznego, tak by młodzi byli gotowi sprostać potrzebom rynku pracy. Poza tym musimy produkować lepsze, bardziej zaawansowane produkty. Dzięki temu wykonujący je pracownicy mogliby mieć większą pensję - powiedział.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Reneta Cygan podała, że na koniec 2016 roku w Czechach pracowało ponad 32 tys. Polaków, natomiast w Polsce pracujących Czechów były ledwie setki. - W Czechach bezrobocie jest niższe, niż u nas, a więc więcej jest ofert pracy. Wyższe są także oferowane pensje czy dodatki do wynagrodzenia. Dla mieszkających na pograniczu jest to atrakcyjne. Do rozwiązania natomiast pozostaje np. kwestia transportu, tak by przemieszczanie się było dla tych ludzi łatwiejsze – dodała.Podczas tegorocznej edycji Spotkania Biznesu zorganizowano także czesko – polsko - słowacką giełdę kooperacyjną dla firm branży przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego. Umówionych zostało ponad czterdzieści spotkań pomiędzy uczestnikami giełdy.

Wyjazd dla przedstawicieli firm, samorządów i instytucji otoczenia biznesu z Opolszczyzny zorganizowało podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Opole, instytucje te od kilku lat współpracują z Czesko-Polską Izbą Handlową w Ostrawie. W ramach tej współpracy wielokrotnie organizowane już były szkolenia czy staże dotyczące polsko-czeskiej współpracy gospodarczej oraz wymiany handlowej, a także spotkania polskich i czeskich przedsiębiorców, m.in. poprzednie edycje Spotkania Biznesu w Ostrawie. Są przedsiębiorcy, którym dzięki nim udało się zrobić wspólny, polsko-czeski biznes.- Dzięki współpracy nawiązanej z czeskim partnerem przy okazji Spotkania Biznesu w Ostrawie pracujemy właśnie nad wprowadzeniem na polski rynek drugiego już produktu. Pierwszy bardzo dobrze się u nas przyjął. Dlatego jestem zainteresowany nawiązywaniem kolejnych biznesowych relacji – mówi Ryszard Pierzchała, przedsiębiorca z Opola, który po raz kolejny bierze udział w Spotkaniu Biznesu w Ostrawie. I dodaje: - Nie ma chyba bardziej skutecznego sposobu na nawiązanie biznesowych relacji z zagranicznym partnerem, niż możliwość osobistego spotkania. Ale trzeba też pamiętać, że takie spotkanie to dopiero początek drogi. Potem trzeba odbyć szereg rozmów na temat pól współpracy, wykonać kalkulacje, ustalić zasady i podpisać umowy.

- Mamy nadzieję, że organizowane przez nas wyjazdy na targi i misje gospodarcze czy na takie właśnie spotkania, jak to w Ostrawie, a także unijne wsparcie na które opolskie firmy mogą liczyć przyczynią się do tego, że przykładów owocnej biznesowej współpracy międzynarodowej będzie coraz więcej – podkreślił dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki/ Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole, Roland Wrzeciono.

Podczas wydarzenia działał Mobilny Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole. Uczestnicy spotkania chętnie korzystali z udostępnionych publikacji oraz porad konsultantów.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 czerwca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce