Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Bezpieczniej w internecie

Od początku epidemii koronawirusa, Komisja Europejska angażuje się w ochronę konsumentów online. W tym kontekście KE rozpoczęła koordynację przeglądu (‘przeszukiwania’) platform internetowych i reklam w celu sprawdzenia, czy obywatele UE są narażeni...

Koronawirus sprzyja e-oszustom

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział: - Komisja niestrudzenie pracuje na wszystkich frontach, aby chronić obywateli europejskich przed tym śmiertelnym wirusem. Obejmuje to również ochronę przed oszustami, którzy wykorzystują tę pandemię do wyłudzania pieniędzy od nieświadomych konsumentów w internecie lub do nieuzasadnionego windowania cen. To nowe przeszukiwanie, zorganizowane specjalnie w związku z koronawirusem, powinno pomóc nam w identyfikacji wprowadzających w błąd treści naruszających unijne przepisy dotyczące ochrony konsumentów i doprowadzić do ich usunięcia.

W tym tygodniu Komisja kontynuowała również wymianę informacji z głównymi platformami internetowymi (Allegro, Amazon, AliExpress, Microsoft / Bing, CDiscount, Ebay, Facebook, Google, Rakuten, Wish i Yahoo / Verizon media). Po zeszłotygodniowym dodatkowym wezwaniu komisarza Reyndersa, wszystkie te platformy odpowiedziały silnym zaangażowaniem w ochronę konsumentów i potwierdziły swoje starania, aby proaktywnie eliminować wprowadzające w błąd reklamy, w tym dotyczące „cudownych” suplementów diety nielegalnie reklamowanych z oświadczeniami związanymi z koronawirusem (odpowiedzi przekazane Komisji są dostępne online).

To wspólne działanie już pokazało dobre wyniki. Na przykład platforma Aliexpress usunęła w marcu ponad 250 000 podejrzanych ofert, a eBay zablokował lub usunął ponad 15 milionów ofert naruszających ich zasady dotyczące koronawirusa. Równolegle, Komisja skontaktowała się również z kilkoma stowarzyszeniami branżowymi reprezentującymi kluczowe organizacje zajmujące się handlem elektronicznym i reklamami online, aby zagwarantować skoordynowane i skuteczne działania.

  • Sieć CPCNetwork
  • Wszystkie informacje na temat tego, jak Komisja działa, aby zapobiegać oszustwom konsumenckim związanym z koronawirusem można znaleźć tutaj.
  • Więcej informacji na temat ‘przeszukiwania’ stron internetowych można uzyskać również tutaj.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce