Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy20 marca 2023Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Polityka spójności UE: 124 mln euro na budowę odcinka gazociągu przesyłowego w trzech polskich województwach.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w wysokości ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem, w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

Odcinek ten jest częścią liczącego ponad 300 km gazociągu biegnącego z Gustorzyna do Wronowa.

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: - Ten projekt jest konkretnym przykładem wsparcia polityki spójności na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz umożliwi eksport gazu do Litwy, Słowacji i Ukrainy. To konkretny symbol unijnej solidarności między państwami członkowskimi UE a Ukrainą, wzmacniający połączenia i poprawiający nasze ogólne bezpieczeństwo”.

Projekt ten znajduje się na 4. liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) i jest częścią Korytarza Północ-Południe w Polsce Wschodniej, będącego ważnym elementem szerszego systemu połączeń gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Ten szerszy system obejmuje połączenia do Baltic Pipe (łącząc go z Danią) oraz do terminalu LNG w Świnoujściu, umożliwiając dostawy do obszarów zużycia gazu w centralnej i południowo-wschodniej części kraju oraz eksport do krajów sąsiednich poprzez interkonektory z Litwą, Słowacją i Ukrainą.

Projekt przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zmniejszenie uzależnienia kraju od importu rosyjskiego gazu. Odegra kluczową rolę dla całej UE, zwiększając bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu, przyczyniając się jednocześnie do tworzenia zintegrowanego i konkurencyjnego rynku energii, zgodnie z celami Planu REPowerEU.

Ukończenie projektu powinno nastąpić do grudnia 2023 roku.

Więcej informacji na temat projektów finansowanych w ramach polityki spójności w Polsce można znaleźć na Platformie Otwartych Danych Spójności i Kohesio.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
20 marca 2023
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce