Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 października 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Baśniowa Europa w komiksie

„Paneuropa vs. Pandemonium” to komiks opowiadający o zmaganiach bohaterów walczących o ochronę dziedzictwa kulturowego Europy. Dzieło Grzegorza Janusza i Tomka Piorunowskiego trafiło do rąk polskiego czytelnika podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu...

fest_main.jpg
Kultura europejska przez wieki wykształciła wiele środków ekspresji i sposobów komunikowania się - jednym z najbardziej fascynujących, bo łączącym rysunek ze słowem pisanym jest komiks.Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z organizatorem 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, przygotowało europejską opowieść autorstwa Grzegorza Janusza, narysowaną przez Tomka Piorunowskiego, a opowiadającą o zmaganiach grupy bohaterów starających się obronić dziedzictwo kulturowe Europy.

- Europa to nie tylko fundusze, ale również kultura - baśnie, mitologie i opowieści. Ich bohaterowie - Pan Twardowski, Syrena, bogini Atena czy załoga Latającego Holendra, właśnie zagościli na kartach opowieści, którą przygotowaliśmy we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu. Komiks to forma kultury popularnej o wymiarze globalnym, świetne medium do rozmowy o Europie i problemach współczesności – mówi Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- Komiks jest dziełem na pograniczu literatury i plastyki, jednym z bardziej ekspresyjnych środków wyrazu, który ze względu na swą popularność na stałe zapisał się w kulturze masowej. Wykorzystywany także w filmie czy reklamie, jest nieodzownym elementem współczesnej kultury. Jako organizator największego w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalu komiksowego nieustająco przyczyniamy się do jego popularyzacji i jesteśmy dumni ze współpracy z Komisją Europejską. To pierwsza taka kooperacja w naszym kraju i cieszymy się, że tak prestiżowa instytucja skierowała swoją uwagę właśnie na komiks – mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.

Opis fabuły:
Monolit to złoczyńca łaknący bezmyślnej uniformizacji i przemiany Europejczyków w bezwolne pionki, który nie rozumie, że Europa w ciągu ponad półwiecza stworzyła sojusz narodów zdolny bronić swoich obywateli i strzec wspólnych wartości. Do walki o zachowanie europejskiego dziedzictwa stają Pan Twardowski, Syrena, Atena, Bazyliszek oraz inne dobrze znane Europejczykom postaci. Jak będą przebiegały te zmagania?

O genezie „Paneuropa vs. Pandemonium” publiczność festiwalu mogła porozmawiać z twórcami komiksu: scenarzystą Grzegorzem Januszem i rysownikiem Tomaszem Piorunowskim oraz Krzysztofem Nalepą z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Tomasz Piorunowski: - „ PANEUROPA vs. PANDEMONIUM” to polska, a raczej europejska odpowiedź na amerykańskich superbohaterów. Poprzez scenariusz w naszym komiksie postaci z mitów i legend nabrały nowego wydźwięku, np. Golem stał się dowcipny.
Grzegorz Janusz: - Cieszę się, że mam udział w odczarowywaniu tego odium z Unii Europejskiej. W dzisiejszych czasach to bardzo potrzebna instytucja, bo dzięki niej mamy od wielu lat pokój w Europie. W trakcie pracy nad komiksem pogłębiłem swoją wiedze na temat Unii Europejskiej.

Krzysztof Nalepa: - Poprzez ten komiks pokazujemy, że można przekazać ważne treści bez pompatycznych słów, w języku przystępnym dla młodzieży. Komiks to niezwykle potężne medium, przez które chcemy dotrzeć do młodych i uświadomić im w jak fajnym świecie żyją i jak dobrze byłoby tego nie stracić.

Więcej:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 października 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce