Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 marca 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Avramopoulos w Warszawie

- Komisarz Dimitris Avramopoulos był jednym z architektów Europejskiej Straży Granicznej i Straży Przybrzeżnej – przypominał dyrektor wykonawczy Agencji Fabrice Leggeri podczas wizyty komisarza w Warszawie. Unijny komisarz ds. migracji, spraw...

170322_avramopoulos_main.jpg
Głównym punktem wizyty było spotkanie z Fabrice Leggerim – dyrektorem wykonawczym Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej w siedzibie Frontex w Warszawie.

Jeszcze w grudniu 2015 r. Komisja Europejska przedstawiła nowe rozporządzenie, które miało nadać Frontexowi szerszy mandat w celu stawienia czoła rosnącym wyzwaniom na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Po sześciu miesiącach negocjacji politycznych, Rada i Parlament Europejski przyjęły nowe zadania i kompetencje dla Frontexu w ramach Europejskiej Straży Granicznej i Straży Przybrzeżnej, powierzając Agencji większą odpowiedzialność w zakresie zarządzania zewnętrznymi granicami UE.
9 marca Agencja podpisała nową umowę dotyczącą siedziby z polskim rządem, określając status prawny Agencji i jej pracowników w Polsce.

- Komisarz Avramopoulos był jednym z architektów Europejskiej Straży Granicznej i Straży Przybrzeżnej, a jego pierwsza wizyta w naszej siedzibie podkreśla poparcie dla rozszerzenia naszej roli w zarządzaniu migracją i bezpieczeństwem granicznym w nadchodzących miesiącach – powiedział dyrektor wykonawczy Agencji Fabrice Leggeri.

Komisarz Avramopoulos spotkał się z zarządem i personelem Agencji, a także odwiedził Centrum Sytuacyjne Frontexu. Jest ono centralnym punktem kontaktów i dostępu do informacji dla wszystkich zainteresowanych stron Agencji i stanowi istotną część mechanizmu szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych na wszystkich granicach zewnętrznych.
Komisarz oglądał również transmisję z samolotu biorącego udział w wielofunkcyjnej operacji we współpracy z Europejską Agencją Kontroli Rybołówstwa (EFCA). To znaczący krok w kierunku rozszerzenia roli Frontexu.

Podczas konferencji prasowej komisarz był pytany o postępy w rozlokowaniu uchodźców i imigrantów, którzy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nielegalnie przekroczyli granice UE. Według dostępnych danych, do tej chwili kraje UE rozmieściły 14 000 uchodźców, czyli kilka procent z całej uzgodnionej puli. - Wierzymy, że wszystkie kraje członkowskie pozytywnie odpowiedzą na swoje zobowiązania. Te zobowiązania zostały podjęte wspólnie przez wszystkich półtora roku temu w Luksemburgu. Tak, jeśli tego nie zrobią, to Komisja ma narzędzia i władzę, by to narzucić. Jeśli nie spełnią obowiązków, będziemy zmuszeni podjąć odpowiednie kroki – mówił Dimitris Avramopoulos.
Agencja utworzyła grupę szybkiego reagowania, aby szybko odpowiadać na sytuacje kryzysowe na zewnętrznych granicach UE. Uzyskała także nowe kompetencje w organizowaniu powrotów i opracowuje oceny stopnia narażenia na atak wszystkich państw członkowskich na ich granicach.

Wraz z rozszerzeniem roli i działań, Agencja planuje zwiększenie personelu – z obecnego poziomu 400 osób do 600 do końca br. W 2020 r. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej ma zatrudniać 1000 osób.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 marca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce