Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 stycznia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Avramopoulos w Oświęcimiu

Muzeum w Oświęcimiu było głównym celem poniedziałkowej wizyty komisarza UE Dimitrisa Avramopoluosa w Polsce. 27 stycznia przypada 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Komisarz złożył kwiaty...

170123_wizyta_main.jpg
W poniedziałek 23 stycznia z wizytą w Polsce przebywał unijny komisarz odpowiedzialny za migrację, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo Dimitris Avramopoulos.

Podczas wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau komisarz Avramopoulos mówił m.in.:
(…)

Naszym wiecznym obowiązkiem jest oddawać hołd i pamiętać. Nigdy nie zapomnieć. Ponieważ, gdy mówimy o Holokauście, nie mówimy o odległej historii czy odległej ziemi. Jest to nasze europejskie dziedzictwo, nasz historyczny ciężar, a także nasz obowiązek wobec ludzkości. Odzwierciedla go istota Unii Europejskiej, budowanie kontynentu i świata, w którym zagwarantowane są pokój i bezpieczeństwo, demokracja, podstawowe wartości i zasady. Dążymy do stworzenia równych, sprawiedliwych, otwartych i demokratycznych społeczeństw, wolnych od nienawiści, od uprzedzeń, od przemocy i nadużyć. Społeczeństw, w których ludzie mają takie same możliwości, bez względu na ich pochodzenie, wyznawaną religię, przynależność etniczną czy nazwisko.
(…)

Nie możemy nigdy zapomnieć mrocznej przeszłości, na której zbudowano fundamenty społeczeństwa europejskiego, ani powodów, dla których musimy je chronić. Ludzie w Europie i na całym świecie ulegają pokusie głoszenia demagogicznych, ksenofobicznych i rasistowskich poglądów, według których nie wszyscy ludzie są równi, „inne” lub „nieznane” stanowi zagrożenie, a ludzi wolno oceniać po kolorze ich skóry lub religii. Musimy chronić Europę i świat przed takimi głosami. Unia Europejska jest przede wszystkim projektem pokojowym.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 stycznia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce