Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy27 marca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

ASF problemem całej Unii

Walka z europejskimi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) – to główny temat rozmów, jakie prowadził podczas pobytu w Polsce unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. W poniedziałek 26 marca Vytenis Andriukaitis wziął udział w...

Vytenis Andriukaitis i Mateusz Morawiecki
W konferencji na temat zwalczania ASF we wschodnich regionach Europy wzięli udział przedstawiciele kilkunastu państw członkowskich UE oraz goście z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Polski rząd reprezentował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Strona polska zadeklarowała, że w ciągu 3-4 lat na granicy z Ukrainą i Białorusią na odcinku ok. 1000 km powstanie dwumetrowa zapora, która ma zapobiec przedostawaniu się na teren wspólnoty dzików. To zwierzęta, które są głównymi nosicielami choroby. Koszt budowy zapory szacowany jest na ok. 300 mln zł. Komisarz Andriukaitis zaznaczył, że skuteczne powstrzymanie wirusa na granicy wspólnoty jest teraz największym wyzwaniem dla Polski.

ASF to istotny problem dla europejskiego sektora rolnego. - KE zainwestowała rekordową ilość energii, czasu i pieniędzy, by zająć się tym problemem. Komisja będzie działać aż do całkowitej likwidacji tej choroby. (…) Będziemy wspierać kontrole graniczne, bioasekurację, zarządzanie populacją dzików. Będziemy promować specjalne programy pomagające zwalczyć tę chorobę w państwach poza UE np. w Mołdawii – powiedział Vytenis Andriukaitis.

Komisarz ocenił, że choć ASF zdiagnozowano w tylko kilku krajach UE, to nowe ogniska tej choroby pojawiają się "w relatywnie kontrolowanych miejscach". Jego zdaniem, za rozprzestrzenianie się wirusa odpowiada głównie człowiek – brakuje odpowiedniej bioasekuracji, wciąż ujawniane są przypadki przemytu wieprzowiny z państw, gdzie ASF występuje.


Wirus ASF pojawił się w Polsce w 2014 r. prawdopodobnie od chorych dzików, które przedostały się z terenu Białorusi. Od tej pory w Polsce wykryto ponad 100 ognisk choroby u świń i ok. 1700 przypadków u dzików. W 2017 r. wirus przekroczył granicę Wisły. Według Ministerstwa Rolnictwa choroba została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy.

Wirus ASF jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty dla hodowców trzody chlewnej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 marca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce