Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy3 czerwca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Armenia na czarnej liście przewoźników

Wszystkie linie lotnicze Armenii zostały dodane do zaktualizowanego wykazu bezpieczeństwa lotniczego. Oznacza to, że armeńscy przewoźnicy mają zakaz wykonywania lotów w obrębie Unii Europejskiej. Obecnie lista zawiera ponad 90 pozycji. - Wykaz...

Armenia na czarnej liście przewoźników

Komisja Europejska zaktualizowała unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego czyli wykaz przewoźników lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów lub ograniczeniom w wykonywaniu przewozów w obrębie Unii Europejskiej, ponieważ nie spełniają one międzynarodowych norm bezpieczeństwa. KE pragnie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa lotniczego wszystkim pasażerom podróżującym w Unii Europejskiej.

Po aktualizacji, wszystkie linie lotnicze certyfikowane w Armenii zostały dodane do wykazu, po dokonaniu dalszej oceny zdolności tego kraju w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem. Decyzja ta jest następstwem wyjaśnień ze strony armeńskiej Komisji Lotnictwa Cywilnego (CAC) i sześciu armeńskich przewoźników lotniczych.

Ponadto, wykaz przewoźników lotniczych posiadających certyfikaty wydane przez Kongo (Brazzaville), Demokratyczną Republikę Konga, Kirgistan, Libii, Nepal i Sierra Leone został poddany przeglądowi i zmieniony; do listy dodani zostali nowi przewoźnicy z tych krajów oraz usunięci ci, którzy przestali istnieć.

Komisarz ds. transportu Adina Vălean stwierdziła: - Wykaz bezpieczeństwa lotniczego UE powinien być wykorzystywany jako instrument, który pomaga liniom lotniczym i państwom wymienionym w wykazie w ponownej ocenie i doskonaleniu ich norm dotyczących lotnictwa. Decyzja o włączeniu przewoźników armeńskich do unijnego wykazu bezpieczeństwa lotniczego została podjęta w oparciu o jednomyślną opinię Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Komisja, wspomagana przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, jest gotowa do współpracy i inwestowania w Armenii w celu poprawy bezpieczeństwa lotniczego.

Unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego przyczynia się nie tylko do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE, ale także pomaga poszkodowanym liniom lotniczym i krajom w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, tak aby mogły one ostatecznie zostać usunięte z wykazu. Ponadto, unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego stał się głównym narzędziem zapobiegawczym, ponieważ motywuje państwa, w których występują problemy w zakresie bezpieczeństwa, do podjęcia działań jeszcze przed koniecznością wprowadzenia dla nich zakazu lotów.

W wyniku aktualizacji łącznie zakazem z zakresu unijnej przestrzeni powietrznej objętych jest 96 linii lotniczych:

  • 90 linii lotniczych posiadających certyfikaty wydane w 16 państwach, ze względu na niewystarczający nadzór nad bezpieczeństwem ze strony władz lotniczych z tych państw;
  • Sześć pojedynczych przedsiębiorstw lotniczych, w oparciu o stwierdzone poważne niedociągnięcia w zakresie bezpieczeństwa: Avior Airlines (Wenezuela), Blue Wing Airlines (Surinam), Iran Aseman Airlines (Iran), Iraqi Airways (Irak), Med-View Airlines (Nigeria) oraz Air Zimbabwe (Zimbabwe).
  • Dodatkowo trzy linie lotnicze podlegają ograniczeniom operacyjnym i mogą latać wyłącznie do UE w przypadku określonych typów statków powietrznych: Air Service Comores (Komory), Iran Air (Iran) i Air Koryo (Korea Północna).

Informacje szczegółowe

Data publikacji
3 czerwca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce