Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy13 listopada 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 5 min

500 mln euro na COVAX

Unia Europejska ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 100 mln euro w formie dotacji na wsparcie instrumentu COVAX w celu zapewnienia dostępu do przyszłych szczepionek przeciwko COVID-19 krajom o niskim i średnim dochodzie. Środki te uzupełnią kwotę 400...

COVAX

Dzięki temu nowemu wkładowi UE intensyfikuje inwestycje na rzecz ożywienia gospodarczego na świecie.

Na wirtualnym paryskim forum na rzecz pokoju, podczas którego światowi przywódcy i organizacje międzynarodowe omawiają globalną reakcję na pandemię oraz odbudowę po pandemii, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: - W czasach rujnującej pandemii COVID-19 oczywiste jest, że odbudowa gospodarcza na świecie będzie możliwa tylko wtedy, gdy wszystkie potrzebujące osoby będą miały dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek. W tym celu UE zwiększa swoje wsparcie dla instrumentu COVAX i jestem dumna, że „Drużyna Europy” przyczynia się w dużym stopniu do finansowania tego instrumentu. Razem możemy doprowadzić do globalnego ożywienia gospodarczego.

Jutta Urpilainen, komisarz do spraw partnerstw międzynarodowych, powiedziała: UE pokazuje, że bardzo zależy nam na tym, by nikt nie pozostał w tyle, a szczepionka przeciwko COVID-19 stała się globalnym dobrem publicznym. Dzięki tej dodatkowej dotacji w wysokości 100 mln euro UE łączy siły z partnerami międzynarodowymi, w duchu solidarności i multilateralizmu, i pomoże zabezpieczyć możliwości zakupu przyszłych szczepionek przeciwko COVID-19 dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują w krajach Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: Ze wszystkich wniosków, jakie wyciągnęliśmy w tym roku, najbardziej oczywisty jest ten, że w solidarności tkwi siła. Przykładem tego jest COVAX. Dzięki temu dodatkowemu wkładowi jesteśmy o krok bliżej realizacji celu, jakim jest sfinansowanie zakupu 2 mld szczepionek dla najsłabszych grup społecznych w 92 krajach o niskim i średnim dochodzie. W przyszłym roku potrzebne będzie jednak dodatkowe wsparcie, umożliwiające produkcję i dystrybucję bezpiecznej i skutecznej szczepionki na całym świecie, gdy tylko stanie się ona dostępna. Nie ustaniemy w staraniach, aby do tego doprowadzić.

Proponowany przydział w wysokości 100 mln EUR z rezerwy ogólnej 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) przyjmie formę dotacji na rzecz Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), będącego administratorem instrumentu COVAX, światowego instrumentu na rzecz powszechnego i sprawiedliwego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19.

Obecnie w mechanizmie COVAX uczestniczą 184 kraje, z czego 92 są krajami o niskim i średnim dochodzie kwalifikującymi się do uzyskania dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19 w ramach zobowiązania do zakupu z wyprzedzeniem (ang. Advance Market Commitment, AMC) GAVI. Dzięki tej dotacji Komisja i jej partnerzy zabezpieczą możliwości zakupu przyszłych szczepionek przeciwko COVID-19 wszystkim uczestnikom instrumentu, w tym państwom Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP).

Wsparcie w formie dotacji będzie stanowiło strategiczne uzupełnienie 400 mln euro gwarancji bankowych, które UE udostępni GAVI za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR), zwiększając łączny wkład UE na rzecz instrumentu COVAX do 500 mln EUR. Dokumenty w sprawie tych gwarancji, w wysokości 400 mln euro, również zostały podpisane w czwartek.

Kilka państw członkowskich UE również wnosi wkład w instrument COVAX i jego podstawowe cele, co stanowi kolejny przykład siły „Drużyny Europy”, która uruchamia ponad 870 mln euro na COVAX, w tym 100 mln euro w formie dotacji UE i 400 mln euro w formie gwarancji. Kwota ta obejmuje również nowe wkłady ogłoszone dziś przez Francję (100 mln euro), Hiszpanię (50 mln euro) i Finlandię (2 mln euro).

Szczepionki będą nabywane i dostarczane krajom przez Dział Dostaw UNICEF oraz odnawialny fundusz PAHO na rzecz dostępu do szczepionek.

Kontekst

Program COVAX, służący opracowaniu szczepionek, to jeden z filarów ACT – akceleratora dostępu do narzędzi zwalczania COVID-19, czyli globalnego programu współpracy na rzecz szybszego opracowywania, produkcji i sprawiedliwego udostępniania testów, terapii i szczepionek przeciwko COVID-19.

COVAX ma umożliwić zakup 2 mld dawek szczepionki do końca 2021 r. Pomoże on w opracowaniu zróżnicowanego zestawu szczepionek w wyniku negocjacji z różnymi dostawcami oraz zastosowania rozmaitych technologii naukowych, terminów dostaw i cen. COVAX to mechanizm podziału ryzyka: zmniejsza on zarówno ryzyko producentów, którzy inwestują bez pewności co do przyszłego popytu, jak i ryzyko niemożności zapewnienia przez kraje dostępu do skutecznej szczepionki.

Komisja Europejska stawia sobie za cel zapewnienie szczepionki wszystkim potrzebującym na całym świecie, nie tylko mieszkańcom Unii, a także promowanie zdrowia na świecie. Dlatego też od 4 maja 2020 r. Komisja zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa – ogólnoświatowej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego. Wkład „Drużyny Europy” był następujący: ze strony państw członkowskich UE – 3,1 mld euro; ze strony Komisji Europejskiej – ponad 1,4 mld euro; ze strony EBI – prawie 2 mld euro zadeklarowane w maju i 4,9 mld EUR zadeklarowane w czerwcu.

Udział UE w programie COVAX będzie uzupełnieniem negocjacji, które Unia w ramach swojej strategii w sprawie szczepionek podjęła z przedsiębiorstwami zajmującymi się ich opracowywaniem. Wysiłki UE na rzecz opracowania i wyprodukowania skutecznej szczepionki przyniosą korzyści całej ludności świata. Inwestycje UE w zwiększanie zdolności produkcyjnych przysłużą się wszystkim potrzebującym krajom. W ramach umów zakupu z wyprzedzeniem Unia zobowiązuje producentów do udostępnienia zdolności produkcyjnych w celu zaopatrywania wszystkich krajów i wzywa do swobodnego przepływu szczepionek i materiałów bez ograniczeń eksportowych. Przykładowo firma farmaceutyczna Sanofi-GSK, z którą Komisja zawarła we wrześniu umowę zakupu z wyprzedzeniem, będzie dążyć do udostępniania znacznej części dostarczanych przez siebie szczepionek za pośrednictwem programu COVAX.

Światowi przywódcy i organizacje międzynarodowe biorą udział w tej wirtualnej trzeciej edycji paryskiego forum na rzecz pokoju, zainicjowanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona w celu ożywienia zbiorowego zarządzania, współpracy międzynarodowej i multilateralizmu w czasach rosnących wyzwań i kwestionowania międzynarodowych norm i instytucji. W tym roku w ramach nadrzędnego tematu „Powrót do lepszej planety” dyskusje skupią się na poprawie globalnego zarządzania zdrowiem i promowaniu zielonego finansowania.

Więcej informacji: Globalna reakcja UE na koronawirusa

Informacje szczegółowe

Data publikacji
13 listopada 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce